Z mikrofonem w HaeRze: rozmowy o HR z mężczyznami HR-owcami (część I)

Strefa Inspiracji Otwarty dostęp

Rekruter, dla którego pomaganie kandydatom w znalezieniu zatrudnienia jest powołaniem!

W silnie sfeminizowanym obszarze Human Resources w ostatnich latach zaobserwować można zwiększającą się sukcesywnie liczbę mężczyzn. W przeszłości nie do pomyślenia było, że mężczyzna jest zatrudniony w dziale kadr i płac czy w charakterze tzw. personalnego. Współcześnie nie ma znaczenia płeć, co oznacza, że funkcję HR-owca pełnić mogą kobieta oraz mężczyzna. W niniejszym cyklu wywiadów zaprezentuję sylwetki czterech mężczyzn pracujących w obszarach rekrutacji (HR wewnętrzny i zewnętrzny), employer brandingu i szkoleń. Dowiesz się, jak stawiali pierwsze kroki w HR, jakie projekty realizują, dlaczego HR to ich pasja i jak chcą ją zgłębiać.
 

REKLAMA

Ważne

  1. Segregacja horyzontalna polega na tym, że mężczyźni są w stanie wykonywać więcej zróżnicowanych zawodów, czyli ich aktywność zawodowa rozkłada się bardziej równomiernie na dużo większą liczbę branż zatrudnienia. Z kolei aktywność zawodowa kobiet skupia się na określonych sektorach zatrudnienia, przykładowo: edukacja, usługi, administracja państwowa, służba zdrowia. W konsekwencji powyższego większa grupa kobiet jest zatrudniona w pewnych zawodach, które niejednokrotnie są słabiej opłacane. Opisane przez autorki zjawisko określane jest mianem „lepkiej podłogi”.
  2. Segregacja wertykalna natomiast podkreśla, że dużo mniejsza liczba kobiet w porównaniu z mężczyznami zajmuje stanowiska kierownicze (tzw. zjawisko „szklanego sufitu”). W publikacji czytamy też o zjawisku „szklanych ruchomych schodów”, co oznacza, że mężczyźni mają większe szanse na awans niż kobiety w zawodach sfeminizowanych.Faktem jest, że mężczyźni i kobiety różnią się od siebie. Kontrast na poziomie fizycznym jest dla każdego oczywisty. Czy tak samo klarowne są zasady wyboru zawodu przez kobietę i mężczyznę? Finalna decyzja o wykonywaniu takiej czy innej pracy poprzedzona jest decyzjami cząstkowymi, często zapoczątkowanymi już w okresie dzieciństwa. Każdy z nas potrafi przypomnieć sobie pierwsze wybory dotyczące swojej przyszłej roli zawodowej. 

Prawdopodobnie w większości przypadków nie miały one później odzwierciedlenia w życiu dorosłym. Już w dzieciństwie zaobserwować można tendencję do chęci pracy przez chłopcó...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI