Jak budować relacje z byłymi pracownikami?

Case study programu Allumni Allegro #dobrzemiećkontakt

Temat Numeru Otwarty dostęp

Ludzie odchodzą nawet od najlepszych pracodawców. Oczywiście, są firmy, w których rotacja oscyluje na poziomie 10%, ale są również takie, gdzie rok do roku sięga ona 50%. Wraz z rozwojem firmy rynek pracy zapełniają nie tylko jej przyszli – potencjalni – pracownicy, ale również alumni, czyli osoby, które rozstały się z naszą organizacją. Z biegiem lat takich osób mogą być setki, a nawet tysiące.

W działaniach employerbrandingowych Allegro zawsze stawialiśmy na kilka kluczowych dla  nas aspektów:

  • dzielenie się wiedzą,
  • networking,
  • employee advocacy, czyli ambasadorstwo naszych pracowników.

Te trzy filary sprawiają bowiem, że employer branding jest autentyczny, ponieważ budują go wszyscy pracownicy firmy, a nie tylko dział HR. Takie priorytety wymagają również słuchania swoich pracowników oraz stałego angażowania ich w inicjatywy, które podejmujemy. 

Idea programu dla byłych pracowników narodziła się po raz pierwszy na warsztacie strategicznym, który realizowaliśmy wspólnie z agencją MBE Group. Byliśmy wtedy w momencie podsumowywania naszych obecnych działań, robiliśmy audyt marki pracodawcy oraz rozmawialiśmy z naszymi pracownikami, aby móc właściwie ustalić priorytety działań na krakowskim rynku pracy. Nasz oddział w Krakowie przechodził wtedy (i nadal to trwa) fazę dużego rozwoju. To podczas tego warsztatu nasi pracownicy stwierdzili, że brakuje im miejsca, w którym po zakończeniu współpracy z nami mogliby mieć nadal kontakt z firmą, oraz że słyszą od wielu alumnów, których znają osobiście, że brakuje im kontaktu z ich ekspracodawcą, mimo że współpraca się zakończyła. Wtedy po raz pierwszy zaczęliśmy analizować możliwość uruchomienia programu dla alumnów naszej firmy.

W tym momencie chciałbym zaznaczyć, że sam temat angażowania ekspracowników w jakąkolwiek interakcję z firmą na pewno będzie się wiązać z obawami z różnych stron. Do ustalenia pozostaje bowiem wiele spornych kwestii, np. co z pracownikami, z którymi to my się rozstaliśmy, a nie o...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI