Dobrostan pracowników – kluczowa wartość wpisana w strategię ESG Case study Xella Polska

Strefa Inspiracji

Jak stworzyć wspierającą dobrostan kulturę organizacji, skupioną m.in. na takich obszarach jak well-being emocjonalny oraz zdrowie i kondycja fizyczna pracowników? Jak skutecznie wdrożyć politykę DEI (diversity, equal, inclusion)? I jak efekty tych działań przełożą się na biznes? Oto kilka dobrych pomysłów przetestowanych w praktyce.

Budowanie zrównoważonego świata to misja naszej firmy i w związku z tym obszar ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) jest kluczowy w strategii Xella Group. Jako zespół HR, poprzez budowanie kultury well-beingu oraz kształtowanie polityki DEI (diversity, equal, inclusion) mamy bezpośredni wpływ na obszar „S”. Co się kryje pod tą literą „S”, czyli „Social”? W naszym rozumieniu to cały obszar zrównoważonej odpowiedzialności biznesu. A więc wspieranie społeczności lokalnych, wsparcie potrzebujących (np. naszych sąsiadów z Ukrainy), aktywne angażowanie pracowników w projekty ekologiczne i inne działania CSR oraz właśnie dbanie o dobrostan naszych pracowników jako kluczowych interesariuszy.

Czym jest dobrostan? 

Well-being to termin z dziedziny psychologii, który oznacza subiektywnie postrzegane przez jednostkę poczucie zadowolenia z fizycznego (zdrowie, kondycja fizyczna), psychicznego i społecznego stanu własnego życia. Te trzy elementy są również bazą do naszego patrzenia i rozumienia dobrostanu pracowników. Wierzymy, że aby pracownicy mieli poczucie dobrostanu, należy podejmować działania i wspierać każdy z tych filarów.

Jakie działania wdrożyliśmy?

Już w 2020 r., na początku pandemii, zauważyliśmy pogorszenie zdrowia psychicznego naszego społeczeństwa, którego przecież reprezentacyjną grupą jest prawie 600 pracowników pracujących w Xella Polska i ponad 5 tys. w Xella Group. Niepewność, lęk o zdrowie własne i najbliższych czy praca zdalna miały wpływ na jakość relacji i poczucie przynależności do zespołów. Trudności pogłębiła również niepewna sytuacja geopolityczna i wojna w Ukrainie. Statystyki donoszą, że co dziesiąta osoba ma symptomy depresji lub przeszła epizod depresyjny. Aby więc zapewnić realne wsparcie i zapobiegać wypaleniu zawodowemu oraz rozluźnieniu więzi w zespołach, zadbanie o dobrostan pracowników stało się jednym z naszych priorytetów.

Powyższe obszary są dla nas ramą, w jakiej się poruszamy, planując i realizując nasze działania w obszarze „S”. Przyjrzyjmy się teraz bardziej szczegółowo zawartości poszczególnych elementów naszej polityki. Poniżej będzie można znaleźć informacje, co konkretnie jako HR i jako Xella robimy, aby nasi pracownicy mieli subiektywne poczucie dobrostanu.

Politykę dobrostanu realizujemy w następujących obszarach: 

Poczucie komfortu psychicznego / well-being emocjonalny:

  • prewencja i działania psychoedukacyjne i szkoleniowe,
  • ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI