Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa Inspiracji

3 lutego 2022

NR 26 (Styczeń 2022)

Bank ludzi zaangażowanych społecznie

0 351

Wolontariusze Banku Gospodarstwa Krajowego chętnie angażują się w różne akcje pomocowe i społeczne. Powody bywają rozmaite. Jedni po prostu lubią się dzielić dobrem, inni robią to z wdzięczności – bo im samym kiedyś ktoś pomógł. Jeszcze inni są zachęcani przez koleżanki i kolegów albo z potrzeby serca reagują na krzywdę.

Zaangażowanie społeczne jest jednym z filarów BGK. Jest wpisane w kulturę organizacyjną i DNA naszego banku. Pomaganie zdecydowanie sprawia przyjemność. Możemy wtedy być razem i wspólnymi siłami zrobić coś naprawdę dobrego. Oczywiście czasem zdarzają się sytuacje trudne, gdy obawiamy się, że nie damy rady pomóc. Jest ciężko. Wtedy jeszcze mocniej się wspieramy i motywujemy. Jesteśmy wielką wolontariacką drużyną, a nasza siła tkwi w zespole.

POLECAMY

„Wolontariat jest super!”

„Wolontariat jest super!” – pod taką nazwą funkcjonują wszystkie akcje wolontariackie w BGK. Program ma już 13 lat, nieustannie się rozrasta i angażuje coraz więcej pracowników. Jego główne cele to pomaganie potrzebującym i wspieranie ich. Inicjują je oddolnie wolontariusze, wskazując placówki lub ośrodki, które potrzebują pomocy. Dzięki genowi pomagania nie zastanawiają się zbyt długo – po prostu działają. Rok 2021 uruchomił ogromną wrażliwość i pełną mobilizację. Otrzymaliśmy ponad 70 wniosków wolontariackich i zrealizowaliśmy 54 projekty. Pomogliśmy w szkołach, przedszkolach, domach dziecka, domach opieki społecznej, ośrodkach terapii zajęciowej, wsparliśmy seniorów i powstańców. Wolontariusze banku nie pozostali też obojętni na krzywdę czworonogów.

  • Prawie 700 zaangażowanych wolontariuszy.
  • Ponad 500 zaangażowanych pracowników BGK.
  • Prawie 7000 potrzebujących, którzy otrzymali pomoc.

Eksperci docenili nasze pracownicze działanie „Wolontariat jest super!” – znalazło się ono wśród dobrych praktyk raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2020. Raport ten to największy w Polsce przegląd dobrych praktyk w temacie CSR i zrównoważonego rozwoju.
 

Ryc. 1. Grupa wolontariuszy po akcji wolontariackiej sadzenia drzew oraz kadr z projektu wolontariackiego, gdzie wolontariusze szyli śliniaki i poduszki dla podopiecznych hospicjum
Źródło: Opracowanie własne.


Gramy w zielone

W 2021 r. zrealizowaliśmy także dwie ekoakcje pod wspólnym hasłem „Angażujemy się!”. Wzięło w nich udział prawie 50 pracowników banku. Skupiliśmy się na naszym środowisku. W październiku posadziliśmy drzewa z Nadleśnictwem Ostrów Mazowiecka. W listopadzie zaś, przy współpracy z Nadleśnictwem Celestynów, zebraliśmy śmieci na terenach leśnych w Karczewie.
Chcieliśmy zadbać o nasze polskie lasy. Wspólnie posadziliśmy prawie 2 tys. drzew i zebraliśmy 50 worków na śmieci o pojemności 60 l. Każda taka inicjatywa to działanie na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy