Zdalny onboarding. Jak wdrożyć pracownika online na przykładzie dobrych praktyk Netguru

Temat Numeru

Jako jedni z pierwszych zamknęli biura w obliczu pandemii. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w budowaniu zdalnych procesów udało im się szybko wypracować skuteczny model onboardingu. Sytuacja zmusiła ich też do przyspieszenia eksperymentów z nowymi narzędziami budującymi relacje między pracownikami oraz wzmacniającymi przepływ kultury organizacyjnej. Zdalny onboarding nie tylko jest możliwy, lecz także ma kilka istotnych przewag nad tradycyjnym, chociaż nigdy w pełni go nie zastąpi.

Pandemia zmusiła firmy z dnia na dzień do przeniesienia pracowników z biur do świata wirtualnego. O ile działania operacyjne w ramach zintegrowanych już ze sobą zespołów dla większości firm okazały się wykonalne, to prawdziwe wyzwanie pojawiło się podczas zdalnej rekrutacji. 
Wszyscy mieliśmy już pewne doświadczenia z przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych zdalnie, jednak po wyborze odpowiedniego kandydata przychodzi pora na onboarding. Jeśli przeprowadzenie procesu w 100% zdalnie wydaje się Wam niemożliwe, zachęcam do zapoznania się z doświadczeniami Netguru.
Zdalne zespoły i współpraca online są od ponad 12 lat fundamentem naszej kultury organizacyjnej. Wirtualne biuro pozwala nam szybciej rosnąć i dostarczać usługi najwyższej jakości dla klientów z całego świata. Okazało się, że dzięki temu jesteśmy także przygotowani do tak niespodziewanego zdarzenia, jak zamknięcie światowej gospodarki. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia z onboardingiem online pomogą Wam przeprowadzić ten proces w Waszych organizacjach.

REKLAMA

Onboarding w Netguru przed marcem 2020 r.

Netguru od zawsze było firmą „remote-friendly”. Dzięki temu możliwości naszego zespołu mogą rosnąć równie szybko, co liczba klientów zainteresowanych naszymi usługami. Obecnie w Netguru pracuje ponad 650 osób.
Mimo entuzjazmu dla pracy zdalnej dbamy o to, aby chociaż kilka razy w roku spotykać się osobiście, np. podczas eventów integracyjnych. Im rzadziej widzimy się face to face, tym ważniejsze jest dla nas to, by nowi pracownicy chociaż pierwszego dnia, podczas onboardingu, odwiedzili naszą główną siedzibę w Poznaniu. Mogą wtedy zobaczyć, jak funkcjonuje biuro, poznać osobiście jak najwięcej osób, w tym CEO, poczuć atmosferę pracy. Te kilka godzin pozwalają nam zaprezentować kulturę organizacyjną firmy. Dotychczas zapraszaliśmy wszystkich, niezależnie od ich docelowej lokalizacji pracy, do Poznania. 
Podczas onboardingu szczegółowo opowiadaliśmy, jak wygląda praca w Netguru – od kwestii bardzo praktycznych (godziny pracy, wynagrodzenia, urlopy, benefity itp.), po bardziej abstrakcyjne zagadnienia, które stanowią fundamenty Netguru: kultura feedbacku, transparentność, nasze wartości etyczne.
Kluczowym elementem onboardingu w Netguru były też spotkania ze wszystkimi członkami zarządu organizowane w pierwszym miesiącu pracy. Na takich spotkaniach nowe osoby mają okazję dowiedzieć się, czym konkretnie zajmują się poszczególne departamenty w firmie, zadać pytania, a przede...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI