Turkus po polsku

na przykładzie firmy Marco Sp. z o.o.

Strefa Inspiracji

Turkus – ostatnimi czasy termin niezwykle popularny, zwłaszcza w kręgach osób, które na co dzień zajmują się tematyką zarządzania. Dla jednych to przyszłość zarządzania, dla innych utopia, mrzonka i absurd. Temat jest kontrowersyjny, bo i jego założenia do popularnych nie należą. Gliwicka firma Marco wyszła poza standardowe metody w zarządzaniu organizacją i stara się wdrażać „turkusowe rozwiązania” w Polsce.  
 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie warunki musi spełnić organizacja, która chce wdrożyć elementy turkusowego zarządzania?
  • Jaka jest rola działu HR w turkusowych organizacjach?
  • Z jakimi zagrożeniami wiąże się wprowadzenie do organizacji turkusowych modeli zarządzania?

 

Istotą turkusu jest samoorganizacja pracy zespołu – nie ma w nim sztywnej hierarchii i struktur, nie ma premii, prowizji, wydawania poleceń, współzawodnictwa czy półrocznych i rocznych rozmów podsumowujących. Jest za to wolność, współpraca, zaufanie i – nazwana przez Andrzeja Jacka Blikle – demokracja partnerska. Decyzje w takiej organizacji podejmowane są przez osoby, które mają największe doświadczenie, znają temat, konsultują założenia z zespołem, a zespół ma do nich pełne zaufanie. 

Twórcą idei turkusowych organizacji jest Frederic Laloux, który w wydanej w 2015 roku książce Pracować inaczej wyróżnił pięć zasadniczych modeli zarządzania, każdy z nich szczegółowo opisując i kategoryzując od tych najbardziej autorytarnych (czerwień), po najbardziej demokratyczne (turkus). Co istotne, Laloux nie ogranicza się do samej teorii, ale pokazuje przykład dwunastu firm z całego świata, które na rynku są co najmniej 5 lat, zatrudniają minimum 100 osób i działają na podstawie nowego poziomu rozwoju ludzkiej świadomości. 

Publikacja Laloux to rzecz jasna jedynie namiastka – przykładów firm, w których turkusowe wartości są normą, jest zdecydowanie więcej. Takie przykłady znajdziemy także w Polsce, co zaskakuje o tyle, że przedsiębiorczość oparta o system demokratyczny ma w naszym kraju stosunkowo krótką historię. Nad Wisłą najbardziej rozpoznawalnym orędownikiem i propagatorem turkusowej idei jest Andrzej Jacek Blikle, który w swojej Doktrynie jakości rozwija to, co opisał Laloux, podając przykłady polskich przedsiębiorstw charakteryzujących się wysoką świadomością i kulturą pracy. Jedną z nich jesteśmy my – gliwicka firma Marco Sp. z o.o. zajmująca się produkcją elementów identyfikacji i znakowania produktów. Firma powstała w roku 2000, obecnie współpracuje z największymi światowymi koncernami z branż takich jak: automotive, branża elektronarzędziowa, elektroniczna, robotyka itp. To jednak w kontekście tego artykułu jest najmniej istotne.  Firma bowiem uznawana jest za jedną z wzorcowych organizacji nowej fali zarządzania w Polsce i określana przez niektórych jako największa turkusowa organizacja w kraju. Jej założycielem jest Marek Śliboda – człowiek, którego marzeniem jest zm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI