Strategia HR

Od jakiej strony ją ugryźć?

Strategia i wdrażanie

Wyznaczanie kierunków strategii personalnej polega na analizie i diagnozie sytuacji, a także na wyznaczaniu kierunków działania w oparciu o wnioskowanie. Podstawą jest rozumienie współzależności zjawisk i takie modelowanie planów, aby to, co się dzieje w obszarze personalnym, odpowiadało na działania biznesowe, wspierało je i wzmacniało.
 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są sposoby tworzenia strategii HR i na czym polega kategoryzacja inicjatyw?
  • Kiedy nie da się opracować dobrej strategii personalnej?
  • Jakie są główne kierunki działań prowadzących do realizacji celów w HR oraz jak opracować wskaźniki efektywności w strategii HR?

 

Nie ma jasnej recepty, jak opracować strategię HR, która poprowadziłaby autorów takich strategii od punktu A do punktu Z. Istnieją jednak pomocne wskazówki, które zostaną opisane w tym artykule. Niezbędne jest również wyczucie organizacji i zastosowanie logiki. 

Strategia HR a strategia biznesowa 

Strategia HR (personalna) nie jest w organizacji osobnym planem działań HR, ale jest podporządkowana strategii biznesowej organizacji. Zależnie od metody przyjętej w firmie, jest jej częścią lub stanowi odrębny dokument, niejako odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed organizacją od strony biznesowej. W literaturze jest to opisywane jako fakt, iż strategia HR jest substrategią strategii generalnej organizacji. 

W praktyce oznacza to tyle, że adekwatną do potrzeb biznesu strategię personalną można opracować wtedy, gdy zna się kontekst biznesowy działania organizacji (np. trendy gospodarcze, rynek, branżę, w której działa firma), model biznesowy organizacji (główny mechanizm dostarczania wartości dla klienta), plany organizacji (zazw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI