Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat Numeru , Prawo pracy w praktyce

19 sierpnia 2022

NR 29 (Sierpień 2022)

Praca zdalna niedługo w Kodeksie pracy!

0 715

Praca zdalna towarzyszy nam od początku pandemii. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie wejdzie na stałe do naszego porządku prawnego. W parlamencie trwają właśnie prace nad zmianą Kodeksu pracy w tym zakresie. Spodziewamy się, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku.

rzepisy o pracy zdalnej zostały uregulowane w Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepisy te mają charakter tymczasowy. Nie regulują wszystkich kwestii. Brak w przepisach specustawy m.in. informacji o ochronie danych, o wypadkach przy pracy, o kontroli pracowników podczas pracy zdalnej, o partycypacji pracodawcy w kosztach, które ponosi pracownik, pracując w domu.  
Już w zasadzie po kilku miesiącach od rozpoczęcia pandemii rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej. Doczekaliśmy się kilku projektów zmian nw ciągu tych 2 lat i w końcu latem 2022 r. rozpoczęły się prace legislacyjne w sejmie. Przepisy o pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy. 

POLECAMY

Co się zmieni?

Praca zdalna według obowiązujących (covidowych) przepisów wymaga polecenia pracodawcy. Teraz zasadą będzie porozumienie, a nie polecenie. I to pierwsza poważna zmiana! 

Definicja pracy zdalnej

Według projektowanego art. 67(18) Kodeksu pracy: „Praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna)”.

To zaledwie jedno zdanie, ale jak wiele treści wnosi

  1. Po pierwsze: O pracy zdalnej będziemy mówić nie tylko w przypadku całkowitej pracy poza siedzibą przedsiębiorstwa, ale również kiedy będzie to model pracy hybrydowej (czyli np. praca 3 dni w tygodniu w firmie i 2 dni zdalnie).
     
  2. Po drugie: Miejsce pracy zdalnej będzie musiało być uzgodnione z pracodawcą. Ma to duże znaczenie w kontekście ewentualnej próby pracowników świadczenia pracy poza domem, na działkach rekreacyjnych, w domu rodziców, za granicą, wszędzie tam, gdzie jest internet. Ten przepis jednoznacznie wskazuje, że nie będzie można pracownikowi samowolnie zmienić miejsca świadczenia pracy, zawsze to miejsce będzie musiało być uzgodnione z pracodawcą. Jeśli pracodawca się zgodzi, miejsce to będzie spełniało warunki techniczne i lokalowe, będzie można świadczyć pra...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy