Praca zdalna towarzyszy nam od początku pandemii. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie wejdzie na stałe do naszego porządku prawnego. W parlamencie trwają właśnie prace nad zmianą Kodeksu pracy w tym zakresie. Spodziewamy się, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku.
rzepisy o pracy zdalnej zostały uregulowane w Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepisy te mają charakter tymczasowy. Nie regulują wszystkich kwestii. Brak w przepisach specustawy m.in. informacji o ochronie danych, o wypadkach przy pracy, o kontroli pracowników podczas pracy zdalnej, o partycypacji pracodawcy w kosztach, które ponosi pracownik, pracując w domu.
Już w zasadzie po kilku miesiącach od rozpoczęcia pandemii rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej. Doczekaliśmy się kilku projektów zmian nw ciągu tych 2 lat i w końcu latem 2022 r. rozpoczęły się prace legislacyjne w sejmie. Przepisy o pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.
POLECAMY
Co się zmieni?
Praca zdalna według obowiązujących (covidowych) przepisów wymaga polecenia pracodawcy. Teraz zasadą będzie porozumienie, a nie polecenie. I to pierwsza poważna zmiana!
Definicja pracy zdalnej
Według projektowanego art. 67(18) Kodeksu pracy: „Praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna)”.
To zaledwie jedno zdanie, ale jak wiele treści wnosi
- Po pierwsze: O pracy zdalnej będziemy mówić nie tylko w przypadku całkowitej pracy poza siedzibą przedsiębiorstwa, ale również kiedy będzie to model pracy hybrydowej (czyli np. praca 3 dni w tygodniu w firmie i 2 dni zdalnie).
- Po drugie: Miejsce pracy zdalnej będzie musiało być uzgodnione z pracodawcą. Ma to duże znaczenie w kontekście ewentualnej próby pracowników świadczenia pracy poza domem, na działkach rekreacyjnych, w domu rodziców, za granicą, wszędzie tam, gdzie jest internet. Ten przepis jednoznacznie wskazuje, że nie będzie można pracownikowi samowolnie zmienić miejsca świadczenia pracy, zawsze to miejsce będzie musiało być uzgodnione z pracodawcą. Jeśli pracodawca się zgodzi, miejsce to będzie spełniało warunki techniczne i lokalowe, będzie można świadczyć pra...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!