Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Strategia i rozwój , Artykuły z Czasopisma

10 lutego 2020

Millenium TFI zapewnia wsparcie dla firm w zakresie obsługi PPK. Po Prostu Korzystnie

70

Możliwość zawarcia umowy online o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, łatwa integracja z własnym systemem informatycznym przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, mobilny dostęp do śledzenia stanu zgromadzonych środków dla każdego pracownika – to tylko kilka korzyści dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się wdrożyć PPK wspólnie z Millennium TFI.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku Pracowniczymi Planami Kapitałowymi zostało objętych blisko 20 tysięcy firm zatrudniających między 50 a 250 pracowników. Stoją one przed wyzwaniem dokonania wyboru instytucji zarządzającej PPK i zawarcia umowy o zarządzenie do 24 kwietnia tego roku.
 

Pracownicze Plany Kapitałowe to ważna inicjatywa, wspierająca regularne oszczędzanie Polaków, z celem wykorzystania środków na emeryturze. Aczkolwiek pracownik ma prawo wypłacić zgromadzone oszczędności wcześniej, pod pewnymi warunkami – zaznacza Krzysztof Kamiński, Członek Zarządu Millennium TFI.

Współpraca z Grupą Banku Millennium w obszarze Pracowniczych Planów Kapitałowych daje Pracodawcom gwarancję kompleksowego wsparcia, obsługę dedykowanego opiekuna, a przede wszystkim jedne z najniższych na rynku opłat za zarządzanie subfunduszami. Do końca 2020 roku opłata za zarządzanie wynosi 0%, zaś w dalszym okresie opłata te będzie kształtować się na relatywnie niskim poziomie od 0,25% do 0,45% w skali roku, w zależności od cyklu życia funduszu, profilu ryzyka i jego horyzontu inwestycyjnego. Współpraca z Grupą Banku Millennium oznacza również możliwość korzystania z wygodnych oraz bezpłatnych narzędzi systemowych do integracji z PPK. Jednym z nich jest Comarch PPK, oferowane przy współpracy z firmą Comarch. Korzystając z tego narzędzia, Millennium TFI zapewnia bezkosztową integrację PPK z systemem pracodawcy.
W tym przypadku dane zaktualizują się automatycznie, np. wysokość wynagrodzenia czy wartość procentowa składek. Dodatkowo, aplikacja Comarch PPK współpracuje również z systemami kadrowo-płacowymi innych producentów. Przedsiębiorcy, którzy już korzystają  z systemów ERP/HR firmy Comarch, również skorzystają na tym rozwiązaniu.


Z punktu widzenia firmy możliwość integracji systemów kadrowo-płacowych eliminuje konieczność angażowania dodatkowych zasobów do obsługi procesów związanych z PPK i redukuje koszty oraz ryzyko związane z błędami w transferze danych – mówi Krzysztof Kamiński, Członek Zarządu Millennium TFI.

Grupa Banku Millennium oferuje przedsiębiorstwom możliwość integracji systemów finansowo-księgowych z systemami banku, dotyczy to również systemów ERP firmy Comarch. Decyzja spółki z grupy Banku Millennium o rozszerzeniu współpracy z partnerem o PPK była więc naturalną odpowiedzią na potrzeby naszych klientów – zaznacza Andrzej Gliński, Członek Zarządu Banku Millenium.

Podsumowując – korzyści dla przedsiębiorcy, który nawiąże współpracę z Millennium TFI w zakresie PPK, są następujące:
 

  • umowę o zarządzanie PPK z Millennium TFI można zawrzeć online, za pośrednictwem strony www.millenniumt..pl/ppk ,lub poprzez aplikację Comarch PPK,
  • deklaracje pracowników oraz informacje o wysokości składek są przekazywane bezpośrednio z systemu kadrowo-płacowego przedsiębiorstwa do systemu Millennium TFI,
  • obsługa procesów związanych z PPK jest realizowana bez konieczności przesyłania jakichkolwiek plików,
  • w przypadku przedsiębiorstw posiadających już aplikację Comarch ERP/HR dane w aplikacji Comarch PPK zaktualizują się automatycznie, np. wysokość wynagrodzenia czy wartość procentowa składek,
  • aplikacja Comarch PPK współpracuje również z systemami kadrowo-płacowymi innych producentów, przedsiębiorca nie musi angażować dodatkowych zasobów...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy