Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mental health

4 kwietnia 2022

NR 27 (Marzec 2022)

Mama menedżer – czy to możliwe? Jak kompetencje rodzicielskie i menedżerskie wzajemnie się wspierają, przenikają i inspirują

0 188

Najpierw byłam żoną i mamą, a dopiero potem pracownikiem i businesswoman. Wcześnie wyszłam za mąż i urodziłam dwójkę dzieci, mój starszy syn ma już 18 lat! Kilka lat zajmowałam się małymi dziećmi, jednocześnie pracując jako wykładowczyni akademicka i psychoterapeutka. Dopiero potem rozpoczęłam moją karierę zawodową w korporacji, a następnie założyłam własny portal Oh!me i start-up well-beingowy Mindgram.

Czy zdolności rozwinięte dzięki byciu rodzicem przydały mi się w pracy? Owszem, szczególnie gdy zaczynałam pracę jako psycholog dziecięcy. Czy kompetencje menedżerskie służą mi w domu? Również. Umiejętności zdobyte w jednym aspekcie życia niewątpliwie przydają się w tym drugim. Elastyczność, opanowanie w kryzysowych sytuacjach, samodyscyplina i dobra organizacja pracy – to zaledwie początek długiej listy cech, które rozwinęłam dzięki byciu matką. 

POLECAMY

Praca a macierzyństwo 

Nie jestem jedyna, której macierzyństwo przysłużyło się w życiu zawodowym. Prawie połowa ankietowanych kobiet (badanie „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat”) stwierdziła, że wykorzystuje umiejętności rodzicielskie w życiu zawodowym1. Matki zgodnie zadeklarowały, że opieka nad dzieckiem to skuteczna nauka wielozadaniowości i organizacji czasu. Badane Polki dostrzegły, że kompetencje zdobywane w związku z byciem rodzicem są dla nich przydatne przy wykonywaniu obowiązków zawodowych.
Z kolei z badań skandynawskich naukowców2 wynika, że doświadczenie rodzicielskie ma wpływ na poziom empatii i umiejętność zarządzania… ale tylko u mężczyzn. Także można z tego wysnuć ciekawy wniosek – chcesz zatrudnić empatycznego menedżera, poszukaj wśród zaangażowanych ojców albo zatrudnij kobietę. Płeć damska ma tę empatię niejako wdrukowaną w DNA, mężczyźni muszą się jej dopiero nauczyć. To jest oczywiście duże uogólnienie, jednak przyznacie, że coś w tym jest.

Kompetencje rodzicielskie i menedżerskie 

Młodzi rodzice (szczególnie mamy) często padają ofiarą stereotypu kiepskiego pracownika, który jest niedyspozycyjny i ciągle chodzi na zwolnienie „na dziecko”. Są też tacy, którzy twierdzą, że to właśnie rodzicielstwo czyni ich bardziej lojalnymi i wydajnymi pracownikami. Gdzie leży prawda?
Jedno jest pewne: rodzicielstwo wywraca nasze życie do góry nogami. Powoduje, że nie tylko przybywa nam w życiu obowiązków, lecz także nabywamy nowych umiejętności, z których możemy potem z powodzeniem skorzystać w pracy. Jakie to są kompetencje?

Empatia

Spośród wszystkich umiejętności, które przychodzą mi do głowy, to właśnie zdolność do ciągłego i bezwarunkowego empatyzowania jest jedną z najważniejszych podczas rozwijania relacji – nieważne, czy z własnym dzieckiem, czy też z pracownikiem.
Gdy pracownik nie wywiązuje się ze swoich zadań, jako menedżer masz możliwość wdrożenia działań naprawczych, a w najgorszym wypadku – natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy. Rodzic nie może zwolnić się z obowiązku rodzicielskiego, choćby bardzo chciał. Musi nieustannie próbować zrozumieć swoje dziecko: jego pragnienia i potrzeby, motywacje i impulsy, a przede wszystkim jego emocje. To nie jest proste, ale ostatecznie – warto! Relacja zbudowana na mocnych fundamentach wzajemnego zaufania zaprocentuje w przyszłości.

Odpowiedzialność

Jak mówił Mały Książę, jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. Za swoje dziecko, które sprowadziłeś na świat. Za pracownika, którego zatrudniłeś. Oboje wymagają Twojej troski, czasu i systematycznej uwagi. Tylko dobrze pielęgnowani pięknie rozkwitną i pokażą całą paletę swoich możliwości.
Nie działa tu zasada: jak mi się będzie chciało, to zrobię, a jak nie, to nie. Stając się rodzicem, bierzesz na siebie odpowiedzialność za życie swojego dziecka. Będąc menedżerem, odpowiadasz za dobrostan swoich pracowników. Koniec kropka. 

Przewodzenie

Być może, zanim zostałaś rodzicem, byłaś kierownikiem – więc zdążyłaś nabyć kompetencji liderskich na drodze zawodowej. Jeżeli jednak nie, od momentu narodzin Twojego dziecka – to Ty tu rządzisz! Będąc rodzicem, stałaś się liderem, przewodnikiem stada. A lider daje przykład do naśladowania. Jesteś wzorem dla Twoich dzieci, a one działają w określony sposób, nie dlatego, że tak powiedziałaś, tylko dlatego, że tak postępujesz. 
Tak samo będąc szefem, jesteś autorytetem dla swoich pracowników. Jeżeli pozwalasz sobie na niewłaściwe zachowania, nie zdziw się, gdy w Twojej firmie zaczną szerzyć się mobbing i dyskryminacja.

Kreatywność 

Rozwijamy ją od pierwszych chwil naszego rodzicielstwa. Trzeba stworzyć coś z niczego? Dziecko płacze? Z miejsca wymyślasz, jak je zabawić,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy