Jak radzić sobie ze stresem? Techniki relaksacyjne, które działają

Mental health

„Nie stresuj się tak – policz do 10!”. Chyba każdy z nas usłyszał kiedyś taką „radę”. Podziałało? Wątpię. W dzisiejszym artykule przedstawię zbadane i skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem. Liczę, że znajdziesz tutaj coś nowego dla siebie, oprócz bowiem popularnego ostatnio mindfulness dowiesz się o jodze nidra i treningu autogennym Schultza.

Nie jesteś kwiatem lotosu na tafli spokojnego jeziora? Nic dziwnego, na co dzień mamy wiele powodów do zdenerwowania. Dziecko nie chce iść do przedszkola lub szkoły, autobus do pracy się spóźnia, a po otwarciu komputera od razu atakuje Cię 20 nowych, pilnych e-maili do odpisania. Co robić? Jak zachować spokój i działać efektywnie? Nie jesteś przecież Dalajlamą, żeby przejść obok takich sytuacji obojętnie. Na szczęście możemy „pożyczyć” od buddyjskich mnichów kilka technik, które pomogą nam być bardziej ZEN. 

REKLAMA

Techniki oddechowe

Kiedy jesteś zdenerwowany, często słyszysz: „oddychaj!”. Pytanie – jak? Podpowiem: przez nos, powoli i spokojnie. Bardzo prostą techniką oddziałującą hamująco na układ nerwowy jest metoda 4-7-8: 

  1. Najpierw mocno wydychamy powietrze przez usta.
  2. Drugi krok to wdychanie powietrza nosem przez 4 sekundy.
  3. ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI