Jak być asertywnym w kontaktach z przełożonym?

Mental health

Asertywność kojarzymy głównie ze sztuką odmawiania. Od najmłodszych lat wpajano nam, że jest to umiejętność mówienia „nie”, dlatego już na wstępie chcę zaznaczyć, że nie jest to ani do końca poprawna, ani wyczerpująca definicja. Odpowiednio powiedziane „tak” może być równie asertywne, co „nie”. Jak to możliwe?

Asertywność zawiera się w umiejętności wyrażania siebie i stawiania granic w taki sposób, aby mieć poczucie zgody z samym sobą. To także respektowanie cudzych potrzeb, gdy zostaną nam zakomunikowane. Czym grozi brak asertywności?
Brak wyraźnego zaznaczania swoich granic w pracy może doprowadzić do szybko postępującego wypalenia zawodowego. Zaś jasne przedstawienie oczekiwań daje szansę na to, że czynniki, które nam przeszkadzają, zostaną wyeliminowane. Asertywność jest podstawą efektywnej komunikacji pracownik – pracodawca. Dlatego tej kwestii nie sposób przemilczeć i warto o nią zadbać, zanim jej brak doprowadzi do drastycznych skutków, takich jak kryzys wypalenia zawodowego i rezygnacja z pracy.

REKLAMA

Ty jesteś OK, moja odmowa też 

Warto zauważyć, że o asertywności mowa jest zazwyczaj w sytuacji k...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI