Czas na kapitał psychologiczny

Mental health

Dobrostan pracowników to w ostatnim czasie chyba najczęściej poruszany w organizacjach temat. To niewątpliwie zasługa trudnego czasu pandemii, zmieniającego się świata i – wydaje się – wszechobecnego stresu. Gdy zadamy sobie pytanie, czy ostatnie, trudne dwa lata przyniosły coś pozytywnego, na pewno jest to wzrost świadomości i wagi zdrowia oraz kondycji psychofizycznej pracowników.

Wiemy, że pracownicy potrzebują wsparcia organizacji w zakresie dbania o dobrostan osobisty, jak jednak podejść do tematu podejmowania interwencji prozdrowotnych i rozwojowych tak, żeby faktycznie zyskali na tym zarówno członkowie zespołów, jak i organizacja? Jednym z pomysłów, rzetelnie opisanych i obsadzonych w nauce, są interwencje skoncentrowane na rozwoju kapitału psychologicznego. 
Kapitał psychologiczny (Psychological Capital, PsyCap) to konstrukt teoretyczny wywodzący się z nurtu psychologii pozytywnej, trendu Positive Organizational Scholarship (POS) oraz pozytywnych zachowań pojawiających się w kontekście organizacyjnym (Positive Organizational Behaviour, POB). Definiowany jest jako: 
(...) pozytywny stan rozwoju jednostki, który charakteryzuje się: (1) posiadaniem przekonania o skutecznym podejmowaniu się i wkładaniu niezbędnego wysiłku w realizację wymagających zadań (sel...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI