Wizerunek profesjonalisty HR na LinkedIn. Kilka kroków, dzięki którym wypromujesz markę osobistą w social mediach

Employer branding Otwarty dostęp

Czy pamiętasz ten moment, kiedy napisałeś swoje pierwsze CV? Analizowałeś wtedy swoje dobre i złe strony, pisałeś o swoich doświadczeniach zawodowych, opisywałeś umiejętności oraz kompetencje. Musiałeś w jednym, krótkim dokumencie przedstawić się jako osoba nadająca się na dane stanowisko. A co, gdybym Ci powiedział, że napisanie pierwszego CV było pierwszym, nieświadomym, krokiem budowania swojej marki osobistej?

Czym jest marka osobista? Definicji jest wiele. Przyjmijmy, na potrzeby tego artykułu, że marka osobista to reputacja danej jednostki na rynku. Niezależnie, czy występujemy jako rekruter, rekrutowany czy pracodawca – występujemy pod swoim imieniem i nazwiskiem. I to, co ludzie o nas wiedzą, myślą lub mogą przeczytać w sieci – to jest właśnie nasza marka osobista. No właśnie – Twoja marka osobista, dla osób kompletnie Cię nieznających, to to, co możemy znaleźć o Tobie w sieci. Przecież każdy z nas to robi – każdy z nas „googluje” imię i nazwisko osoby, z którą ma się spotkać, która czegoś od nas chce. Kiedy ostatnio się „googlałeś”? Polecam to ćwiczenie przeprowadzić w przeglądarkowym trybie incognito (wyszukiwarka wtedy nie bierze pod uwagę historii wyszukiwania czy ciasteczek, które zapisane są w przeglądarce). I jak? Czy znalazłeś informacje, które chciałbyś, aby znalazł potencjalny kandydat, którego chcesz „zrekrutować” w swoim projekcie? Jeżeli nie – nie przejmuj się. W tym artykule opiszę kilka podstawowych kroków, które pozwolą Ci zacząć budować markę osobistą całkowicie świadomie. 

Czy zaufałbyś osobie, o której nic nie wiesz? 
Szczególnie w sytuacjach intymnych?

Proces zmiany pracy to proces dość intymny. O potencjalnej rozmowie z rekruterem nie mówimy podczas lunchu w firmie. Wiedzą o tym najbliżsi – rodzina i przyjaciele. Nie chcielibyśmy przecież, aby o naszych potencjalnych planach zmiany pracy dowiedział się nasz pracodawca czy zespół (pomijam te osoby, z którymi również mamy prywatnie dobre relacje), prawda? Dlatego zaufanie do rekrutera jest bardzo istotne. Takie zaufanie może wynikać właśnie m.in. z naszego osobistego wizerunku, jaki kreujemy w sieci. Należy więc ten aspekt naszej obecności w kanałach społecznościowych wziąć pod uwagę bardzo poważnie.

Jak zacząć?

Rozpoczynając budowę marki osobistej (tym razem już w pełni świadomie), powinieneś zacząć od tych samych kroków, które przechodzi każda marka komercyjna. Zacząć od celu obecności. W przypadku ludzi zajmujących się rekrutacją – będzie to oczywiście budowanie wizerunku eksperta w dziedzinie rekrutacji, któremu można zaufać na tyle, by móc powierzyć...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI