Kwietniowa nowelizacja prawa pracy nie tylko wprowadziła zmiany w przepisach Kodeksu pracy, lecz także dostosowała do nowych zasad gry pragmatyki zawodowe i przepisy dotyczące zasiłków oraz pociągnęła za sobą zmiany rozporządzeń w sprawie świadectwa pracy i dokumentacji pracowniczej. Uchwalono też nowe rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.
Oddając sprawiedliwość naszemu ustawodawcy, trzeba powiedzieć, że obowiązek wprowadzenia zmian w polskim prawie pracy wynikał z konieczności implementacji do naszego porządku prawnego dwóch dyrektyw UE. Czy jednak można było nowe przepisy wprowadzić w kształcie lepiej dopasowanym do naszych polskich warunków? Na to pytanie osoby odpowiedzialne za HR odpowiedziały sobie zapewne nie raz.
Główny przedmiot zmian w Kodeksie pracy stanowią:
- zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy,
- zasady udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem,
- nowe uprawnienia pracowników,
- pojedyncze przepisy dotyczące m.in. zakazu konkurencji, przerw w pracy, informowania pracowników o możliwości awansu czy obowiązkowych szkoleń.
Zmiany są zatem obszerne i problematyczne dla pracodawców, którzy muszą zejść z utartych ścieżek działania i podążyć drogą wyznaczoną przez nowe przepisy oraz nauczyć się poruszać na tym niezbadanym terenie.
Zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy
Kwestią sprawiającą pracodawcom bodaj najwięcej trudności jest nowe oświadczenie o warunkach pracy, które pracodawca ma obowiąz...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!