Dołącz do czytelników
Brak wyników

INFO & BUSINESS

23 marca 2020

Projekty 4.0: Jak efektywnie zarządzać projektami w średnim i dużym przedsiębiorstwie?

0 427

Efektywne zarządzanie projektami powinno być jednym z priorytetów w każdej organizacji niezależnie od jej wielkości, branży czy głównej działalności. Odpowiednia kontrola i zarządzanie procesami szczególnie istotne znaczenie ma jednak w dużych i średnich firmach. Dla przedsiębiorstw o rozbudowanej skali działalności czy strukturze, a także tych, które opierają się o pracę zdalną lub działają  w różnych lokalizacjach, konieczne może być wykorzystanie w tym celu odpowiedniego oprogramowania.

Wraz z rozwojem firmy, zarządzanie projektami jest coraz trudniejszym zadaniem. W większych organizacjach kompleksowym rozwiązaniem i odpowiedzią na te wyzwania mogą być specjalne moduły będące częścią systemów ERP. Umożliwiają one odpowiednią koordynację pracy na wszystkich etapach. Obejmują procesy związane z planowaniem, budżetowaniem, tworzeniem harmonogramów pracy, przypisywaniem zadań do konkretnych osób i dokładną kontrolę. Usprawnienie wszystkich tych procesów pozwala w pełni wykorzystywać dostępne zasoby oraz możliwości. Jakie korzyści można dzięki temu osiągnąć?

POLECAMY

Optymalizacja czasu pracy

Oprogramowanie ułatwia łatwe i szybkie rejestrowanie czasu pracy. Możliwe jest wówczas kontrolowanie obciążenia poszczególnych zespołów i tym samym optymalne wykorzystanie zasobów. Rejestrowanie czasu pracy umożliwia również bieżącą kontrolę nad efektywnością projektów i zadań. Firmy mogą wykorzystywać te dane do późniejszej wyceny oferty czy ustalania marży. Pozwala to również na optymalizację czasu pracy poszczególnych członków zespołu. Zaoszczędzone godziny mogą być wykorzystane na dodatkowe projekty, szkolenia, rozwój, myślenie strategiczne czy jeszcze skuteczniejszą obsługę klienta.

Elektroniczny obieg dokumentów – łatwiejsze procesowanie

Systemy ERP pozwalają na wprowadzenie w firmie elektronicznego obiegu dokumentów. Automatyzacja procesów finansowych usprawnia pracę działu finansowego czy księgowości, ale często oszczędza również czas pozostałych pracowników. Automatyczne wystawianie faktur na podstawie sporządzonych kosztorysów czy czasu pracy, nie tylko usprawnia ten proces, ale również pomaga unikać wielu błędów. W dużych przedsiębiorstwach, ręczne wypełnianie i procesowanie dokumentów zajmuje dużo czasu. Nietrudno wówczas również o opóźnienia wynikające z ich błędnego uzupełniania czy przedłużającego się procesu akceptacji. Nowoczesne systemy umożliwiają dostosowanie uprawnień, tak by dokumenty trafiały automatycznie do osób odpowiedzialnych za ich akceptację czy wysłanie do klienta. – mówi Filip Fludra, Sales Manager Exact Software Poland.

Dokładna kontrola budżetu

Specjalne moduły umożliwiają bieżący wgląd w budżet danego projektu lub działu. Ich poziom szczegółowości zależy od potrzeb danej firmy. Zarówno kierownicy projektu, jak i pracownicy, mogą mieć łatwy dostęp do podsumowania poniesionych wydatków czy wcześniej ustalonego planu godzinowego. W ten sposób, efektywność kosztową łatwo kontrolować na bieżąco i szybko reagować na ewentualne przekroczenie budżetu. Dostęp do danych o już zakończonych projektach pozwala dodatkowo lepiej planować pracę w przyszłości, ustalić odpowiednie marże, a także skontrolować prawidłowość przygotowanych kosztorysów i harmonogramów.

Łatwa współpraca

Dla firm, które opierają się na pracy zdalnej lub często realizują projekty między różnymi działami przydatnym narzędziem może być oprogramowanie, które oferuje dostęp za pomocą przeglądarki lub urządzeń mobilnych i umożliwia łatw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy