Wprowadzenie systemu pracowniczych planów kapitałowych od 2. połowy 2019 r. należy w pierwszej kolejności określić jako częściowy sukces. I to sukces tylko części interesariuszy PPK. Na pewno można gratulować usługodawcom PPK, a w szczególności niektórym towarzystwom funduszy inwestycyjnych, skutecznej akwizycji, a samym pracodawcom warto podziękować za duży nakład prac administracyjnych związanych z tworzeniem PPK, do czego przecież zostali ustawowo zobligowani.
O sukcesie mogą mówić też dostawcy programów kadrowo-płacowych, bo z pewnością ustawodawca, komplikując system PPK, zmusił pracodawców do skorzystania z tych, nierzadko dosyć drogich, rozwiązań. Częściowy sukces jest także po stronie samych uczestników PPK, gdyż – jak to wynika z różnych danych – ok. 39–42% uprawnionych zdecydowało się uczestniczyć w PPK. Chociaż oczywiście taki poziom partycypacji w PPK nie jest zjawiskiem zadowalającym.
Problemy, z jakimI borykają się pracodawcy
Praktycznych problemów, z jakimi najczęściej borykają się pracodawcy, wdrażając PPK, jest kilka. Pojawiają się one na różnych etapach tworzenia i funkcjonowania PPK.
- Reprezentacja osób zatrudnionych oraz jej rola w PPK
W tym przypadku mamy dwie możliwości:- Reprezentacją osób zatrudnionych dla celów PPK są z mocy prawa związki zawodowe albo niezwiązkowa reprezentacja osób zatrudnionych....
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!