Nowelizacja przepisów o pracy zdalnej

O czym musi pamiętać każdy pracodawca?

Prawo pracy w praktyce

Lipcowa wersja projektu wprowadzającego pracę zdalną do Kodeksu pracy wydłuża wymiar okazjonalnej pracy zdalnej. Z drugiej strony czyni jednak pracę zdalną mniej trwałym zjawiskiem.

Z końcem lipca na rządowych stronach pojawiła się nowa wersja projektu nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wprowadzić przepisy dotyczące pracy zdalnej. Od pierwszej wersji projektu, nie zmienia się podstawowe założenie. Praca zdalna w całości zastąpi dzisiejsze rozwiązania dotyczące telepracy, która z perspektywy lat funkcjonowania okazała się mało popularną formą pracy. W wersji lipcowej projektu wprowadzono jednak pewne zmiany. 

REKLAMA

Pozytywnie z perspektywy pracodawców i pracowników należy ocenić wydłużenie z 12 do 24 dni maksymalnego wymiaru okazjonalnej pracy zdalnej. Tak zwany tryb okazjonalnej pracy zdalnej jest odformalizowaną postacią pracy zdalnej. Jej stosowanie nie będzie wymagać procedury wdrożenia pracy zdalnej u danego pracodawcy, jak również nie jest związane z obowiązkiem zwrotu kosztów pracy ponoszonych przez pracownika.

Inną istotną zmianą jest brak ograniczenia czasowego dla złożenia wiążącego wniosku o przywrócenie poprzedniego trybu pracy. W p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI