Komunikacja wewnętrzna w czasach kryzysu i pracy zdalnej O czym muszą pamiętać działy HR?

Temat Numeru

Komunikacja w kryzysie to zupełnie oddzielna gałąź komunikacji, wymaga innego podejścia, na nowo określenia celów oraz zdefiniowania potrzeb zarówno nadawców, jak i odbiorców informacji. Kiedy diagnozujemy w organizacji kryzys, to jest ten moment, kiedy powinniśmy zacząć na nowo opracowywać plan komunikacji do pracowników.

Komunikacja wewnętrzna z definicji powinna być pochodną strategii firmy, tzn. zadaniem komunikacji wewnętrznej jest zapewnienie przepływu informacji, które pozwolą pracownikom najbardziej efektywnie realizować działania, i osiągnąć założone cele strategiczne. W momencie kryzysowym firma musi w pierwszej kolejności zmierzyć się z problemem, a dopiero później wraca na tory prowadzące do realizacji celów. 
Kiedy pojawia się kryzys, najczęściej powinniśmy wstrzymać wszelkie zaplanowane działania komunikacyjne i przygotować nowy plan komunikacji w kryzysie.
W kryzysie najważniejsze są dwa elementy:

REKLAMA

  • tempo komunikacji,
  • zapewnienie spójnego przekazu w całej organizacji.

W momencie kryzysowym wszystkie działania komunikacyjne muszą zostać podjęte dużo szybciej, jednocześnie z dużo większą uważnością zarówno na język, jak i emocje przekazywane w komunikacji. Bo kryzys oznacza wyjście ze strefy komfortu dla całej organizacji, a pracownicy w kryzysie są szczególnie podatni na wszelkie niejasności czy negatywne emocje w komunikacji. To, co w sytuacji standardowej nie wzbudza emocji, w trakcie kryzysu może wywołać dużo więcej negatywnych komentarzy.
Jednocześnie w tym miejscu należy jeszcze zdefiniować, kiedy mówimy o sytuacji kryzysowej, a kiedy o komunikacji w zmiennych czasach. 
Sytuacja kryzysowa to taka, kiedy w naszej organizacji dzieje się coś bardzo niestandardowego, najczęściej niezaplanowanego, ale jedocześnie jest to sytuacja wyjątkowa dla naszej firmy. To oznacza, że z definicji sytuacja, kiedy wszyscy dookoła doświadczają takich samych bądź podobnych trudności, nie jest sytuacją kryzysową, a de facto nową rzeczywistością. 
I choć w pierwszej chwili wydawać nam się może, że mówimy o kryzysie, to kiedy sytuacja jest tożsama dla wszystkich graczy na rynku, powinnyśmy pracować nad planem komunikacji w odpowiedzi na zmieniające się otoczenie w perspektywie dł...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI