Jak ułatwić młodym mamom powrót do pracy po urlopie rodzicielskim? Na przykładzie dobrych praktyk speedapp

Trendy HR

Dlaczego warto zatrudniać mamy? Co mogą zrobić pracodawcy, by stworzyć środowisko pracy umożliwiające work-life integration? Dodatkowe tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego, możliwość zmniejszenia wymiaru etatu bez utraty wynagrodzenia, dofinansowanie do żłobka, niani, rodzinne pakiety medyczne – duże organizacje mają coraz więcej do zaoferowania. Jednak na benefity tego rodzaju mogą sobie pozwolić większe organizacje. Nie znaczy to jednak, że mniejsze firmy nie mogą realizować działań na rzecz Corporate Family Responsibilty.

Well-working w oczach mam

Z raportu  Well-Working. Raport Odpowiedzialność Rodzinna Biznesu 2022, opublikowanego przez Instytut Humanites, wynika, że jedynie 20% pracowników w Polsce uważa swojego przełożonego za osobę godną naśladowania w zakresie harmonijnego łączenia różnych ról życiowych – rodzinnych i zawodowych. Zaledwie 32% kobiet i 39% mężczyzn deklaruje odczuwanie emocjonalnego wsparcia ze strony swojego szefa. To właśnie jakość przywództwa jest jednym z głównych wymiarów w określaniu poziomu tzw. dobrostanu w pracy (ang. well-working). 
Wnioski przedstawione w powyższym raporcie znalazły odzwierciedlenie również w naszej organizacji. 
Niemal 40% pracowników speedapp jest rodzicami. W ostatnim roku dołączyło do nas 5 mam małych dzieci, dla których praca ta jest pierwszą po przerwie związanej z macierzyństwem. Zapytane o to, dlaczego zdecydowały się na odejście z poprzedniego miejsca pracy, mówiły: „ze względu na brak jakiejkolwiek elastyczności co do czasu i miejsca pracy u mojego poprzedniego pracodawcy”, „konieczność pracy w biurze w określonych godzinach od 8:00 do 16:00 i wysiadywanie swoich 8...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI