Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat Numeru

23 maja 2019

NR 10 (Maj 2019)

Action Learning. Skuteczna metoda uczenia się i rozwiązywania problemów

0 1890

Jako HR Business Partnerzy szukamy innowacyjnych rozwiązań wspierających biznes w świecie wysokich oczekiwań, małej ilości czasu i chęci szybkich efektów. Czy Action Learning jest odpowiedzią na to wszystko?

Action Learning to metoda rozwiązywania problemów. Ale jest to niezwykła metoda. Narzędzie, które łączy w sobie wiele oraz daje jeszcze więcej w zaledwie 1,5 godziny. Aby wykorzystać maksymalnie jego potencjał, problem wniesiony na sesję przez osobę prezentującą musi być pilny, złożony, trudny do rozwiązania oraz w strefie wpływu prezentera lub grupy – to ważne, żeby po zakończeniu sesji była możliwość wprowadzenia realnych zmianwypracowanych podczas sesji. Jeśli nie będzie takiej przestrzeni, grupa zniechęci się i może w przyszłości nie być zainteresowana udziałem w Action Learning, bo nie będzie widziała zastosowania ciężkiej pracy, którą wykonała, aby wesprzeć prezentera w dojściu do rozwiązania kwestii dla niego ważnej, wspólnie rozłożonej na części pierwsze. 
 

POLECAMY

Problem może być: 

  • indywidualny,
  • zespołowy,
  • sponsorowany.


W pierwszej i drugiej sytuacji prezenter wnosi kwestię, która bezpośrednio dotyczy jego albo jego zespołu (np. jeśli pełni funkcję menedżerską).

W przypadku problemu sponsorowanego prezenterem jest sponsor, np. problemu organizacyjnego. Jeśli tak jest, członkowie grupy muszą wiedzieć od samego początku, jaki ma być efekt ich pracy, po to, aby zachowane było poczucie wpływu na problem, nad którym pracują.  

Grupa jest niezwykle istotna – powinno w niej być od 4 do 8 osób, w optymalnym wariancie 5–6. Zbyt mała liczba uczestników może nie pobudzić wystarczająco ich kreatywności, a zbyt duża – wprowadzić chaos i nie dać możliwości wszystkim równego zaangażowania się w zadawanie pytań. 
 

Ważne

Element Action mówi o tym, że chcemy działać i w wyniku sesji zrobić coś z sytuacją, w której się znaleźliśmy jako prezenter problemu lub grupa, jeśli problem dotyczy nas wszystkich. Chcemy działać teraz i w przyszłości, chcemy zmieniać rzeczywistość, a nie biernie się jej poddawać. 


Bo to pytania właśnie stanowią klucz do znalezienia rozwiązania kwestii omawianej podczas sesji. Pytania zadawane przez grupę są mocnym narzędziem do pokazywania sobie nawzajem, że nie ma sytuacji bez wyjścia – czasem po prostu patrzymy na nią z niewłaściwej strony. Grupa musi mieć gotowość i otwartość do pracy nad rozwiązaniem problemu – tylko spełniając te warunki, uzyskamy zaangażowanych ludzi, którzy zrobią wszystko, żeby rozwiązać problem. To powinni być też ludzie chętn...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy