Zwinne zarządzanie projektami HR

Jakie korzyści ze stosowania agile mogą czerpać HR-owcy?

Temat Numeru

Zwinność (ang. agile) staje się coraz bardziej popularna. Zarówno małe, jak i duże organizacje rozpoczynają głębokie zmiany w celu dostosowania usług do współczesnych potrzeb. Na korytarzach możemy usłyszeć takie sformułowania, jak cyfrowa transformacja (ang. digital transformation), bycie bliżej klienta, usuwanie silosów itp. Tylko czy na pewno wszyscy zdają sobie sprawę jak skutecznie wykorzystać tę metodę i rozumieją, na czym ona polega?

Z  artykułu  dowiesz  się:

 • Czym jest zwinność w projektach?
 • Jak zastosować podejście zwinne w HR?
 • Jak zwinność wpływa na poszczególne działy firmy – między innymi HR? 

 

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest zwinność – czy to tylko kolejna moda, która przyszła i wkrótce zostanie zastąpiona innym sloganem – zdefiniujemy pojęcia, które będą nam dalej towarzyszyć. 

Agile (według Cambridge Dictionary) oznacza szybką, sprawną i umiejętną reakcję. Jego synonimem jest słowo nimble (sprawny, płynny i lekki w ruchu/działaniu). Kolejnym słowem, które według mnie doskonale oddaje tok myślenia pionierów zwinności, jest słowo adaptiveness, czyli adaptacja – dopasowywanie się do nowych warunków i sytuacji.

Zwinność oznacza więc gotowość i umiejętność efektywnej zmiany kierunku czy też sposobu działania. Jest to dopasowywanie się do nowych potrzeb poprzez ich poszukiwanie i – przede wszystkim – świadome (w domyśle: skalkulowane na uzyskanie lepszych rezultatów) stawianie nowych kroków. Organizacje, które osiągają tego typu możliwości, potwierdzają uzyskaną wartość i przewagę:

 • 71% organizacji wskazuje, że dzięki podejściu agile może zmieniać priorytety prac,
 • 66% potwierdza poprawę czytelności prowadzonych projektów,
 • 65% potwierdza poprawę współpracy między IT i tzw. biznesem1.

Agile Manifesto – czyli jak to się zaczęło?

Początki zwinnego podejścia przyjęło się wiązać z wydarzeniem, jakie miało miejsce w pensjonacie górskim Snowbird w Utah, USA, w 2001 r. Wtedy to grupa 17 inżynierów oprogramowania spotkała się, aby omówić wyzwania związane z tworzeniem oprogramowania. 

W tamtych czasach najczęściej stosowanym podejściem były zapożyczone z przemysłu rozwiązania zarządzania i prowadzenia projektów. Opierały się na szczegółowym zaplanowaniu prac i efektywnej egzekucji. Czyli im więcej energii zostanie włożone w stworzenie planu, im dokładniejszy on będzie, tym mniej problemów pojawi się podczas realizacji i w momencie finalnego odbioru produktu. Tak mówiło wieloletnie doświadczenie z budowy budynków, czy linii taśmowo wytwarzanych produktów. Tego typu podejście prowadziło jednak do kuriozalnych sytuacji, gdzie dostarczone oprogramowanie miało dużo niepotrzebnych lub rzadko wykorzystywanych funkcjonalności. Zmieniające się wymagania były traktowan...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI