Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Strategia

2 lutego 2022

Work-life fit – nowy trend na rynku pracy, który pokochają mamy

0 1485

Mimo że zdecydowana większość Polek (97,4%) planuje powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, to dla ponad połowy z nich (56%) wiąże się on z obawami. Dla 69,4% badanych jest to przede wszystkim brak możliwości elastycznego łączenia obowiązków służbowych z rodzicielskimi1. Odpowiedzią na to wyzwanie jest work-life fit – nowy trend na rynku pracy, który powoli wkracza do Polski.  

POLECAMY

Powrót do zawodu po kilku lub kilkunastu miesiącach nieobecności na rynku pracy wiąże się z wieloma wyzwaniami i dodatkowym stresem dla mam. Zorganizowanie opieki, nadrabianie zaległości zawodowych, dopasowanie do nowej rzeczywistości. Mamy też wymiernie tracą na przerwie zawodowej, średnio 30 groszy mniej na każdą złotówkę w porównaniu do swoich bezdzietnych koleżanek - wynika z badań naukowców z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk2. Tymczasem na fali zmian na rynku pracy wchodzi do Polski nowa idea, która może pozytywnie wpłynąć na wyrównanie szans pracujących mam: work-life fit, czyli możliwość elastycznego dopasowania pracy do indywidualnych potrzeb.

Model sprawdzony zagranicą działa również w Polsce

Idea work-life fit to głównie domena firm zagranicznych. Wdrożyli ją między innymi twórcy platformy do zarządzania mediami społecznościowymi Buffer czy firma programistyczna Autodesk. Twitter już w maju 2020 ogłosił, że pracownicy nie będą musieli wracać do biur, nawet, gdy pandemia się skończy – w Polsce natomiast, po zaledwie roku home office, pracownicy wracają do modelu stacjonarnego3. Skutki tego odczuwają m.in pracujące mamy, które od lat zabiegały o możliwość decydowania o tym, gdzie i kiedy będą pracować, w zależności od potrzeb związanych z opieką nad dziećmi.

Elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej to dwa najbardziej pożądane benefity dla pracujących mam - odpowiedni dla 67% i 48% badanych4. Często decydują się również na pracę na część etatu, tak, by jeszcze łatwiej było im pogodzić obowiązki zawodowe z domowymi.

Idea work-life fit to nie tylko możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, w różnych godzinach, ale również bardziej elastyczne podejście do formy świadczenia pracy. Badania przeprowadzone przez socjolożkę Phyllis Moen dowodzą, że osoby pracujące w tym modelu są zdrowsze, bardziej zaangażowane, mniej zestresowane, a pozytywne efekty tego podejścia doświadczają również ich dzieci5. Work-life fit to również korzyści dla pracodawcy - pracownicy są bardziej kreatywni, efektywni i lojalni. Wie o tym chociażby Talent Place, firma skupiająca rekruterów z całej Polski, a jednocześnie organizacja, która jako jedna z niewielu w Polsce promuje podejście work-life fit. Jak to wygląda w praktyce?

Work-life fit to coś więcej niż elastyczne godziny pracy dla mam

W przeciwieństwie do work-life balance nie chodzi tu o skuteczne rozgraniczenie między pracą a życiem osobistym. W Talent Place każdy decyduje, ile czasu chce poświęcić na pracę i w jakiej formie będzie realizować projekty. I chociaż brzmi to raczej jak raj dla freelancerów, millenialsów i wolnych strzelców, to z tego rozwiązania równie chętnie korzystają rodzice. Work-life fit daje im elastyczność znacznie większą, niż w przypadku standardowych form współpracy, a jednocześnie bezpieczeństwo zatrudnienia i stałe dochody.

– Każdy dzień pracy podyktowany jest moją dostępnością czasową i sprawami domowymi.
Mogę odebrać dziecko z przedszkola albo ugotować obiad i zjeść razem z rodziną. Jestem rozliczana za efekty, a nie za to, kiedy i skąd pracuję. Pracę dopasowuję do swojego rytmu dnia - mówi Jowita Drabko z Talent Place.

Pracuj efektywnie w oparciu o własne możliwości

Organizacja work-life fit pozwala dopasować różne style życia do obowiązków zawodowych. Umożliwia to praca zdalna – a tę docenił cały świat. Według badań portalu FlexJobs aż 58% osób, które pracowały zdalnie w czasie pandemii, stwierdziło, że poszukałoby nowego zatrudnienia, gdyby nie pozwolono im kontynuować pracy w tym modelu6. Work-life fit sprawia, że nawet przyszłe lub świeżo upieczone mamy mogą elastycznie pracować po kilka godzin w tygodniu i w ten sposób zmniejszać swoją przerwę zawodową.

–  Nowoczesna firma to taka, w której, jeśli kobieta w ciąży chce pracować to daje ku temu możliwości i wspiera w działaniach. W niej ciężarne kobiety nie muszą się bać, że zostaną zepchnięte na boczny tor. Mogą liczyć na ciekawe projekty czy nawet dostać awans, tak jak to było w moim przypadku – mówi Emilia Gromulska z Talent Place.

Przyszłe i obecne mamy nie tylko mogą realizować się zawodowo, jednocześnie angażując się w życie rodzinne. Jeśli z jakiegoś powodu potrzeby się zmienią, organizacja work-life fit umożliwia płynne przechodzenie między rodzajami umów, czasem pracy oraz zakresem obowiązków. Wynagradza za efekt, a niekoniecznie za liczbę przepracowanych godzin.
Mamy nie muszą rezygnować z zaangażowanego rodzicielstwa na rzecz kariery ani na odwrót. Podejście work-life fit to rozwiązanie, które pozwala łączyć obie te sfery.  

 

Przypisy