Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat tygodnia

8 lutego 2021

Utrata przestrzeni domowej na rzecz pracy zdalnej. Jak ją odzyskać?

0 416

Pandemia odmieniła nasze życie o 180 stopni. Z dnia na dzień musieliśmy zamienić codzienne służbowe zadania na tryb home office. Firmy powinny pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą pracownikom odzyskać dodatkową przestrzeń, aby złagodzić ich stres związany z pracą zdalną.

Życie i praca w małej przestrzeni

Pandemia odmieniła nasze życie o 180 stopni. Z dnia na dzień musieliśmy zamienić codzienne służbowe zadania na tryb home office. Ograniczenia związane z koronawirusem stały się szczególnie trudne dla osób i rodzin, zwłaszcza z dziećmi, mieszkających w jednoosobowych lub małych przestrzeniach. Na skutek różnych restrykcji i przejścia na tryb pracy zdalnej, nasze mieszkania przestały być tylko domem, w którym spędzamy czas po pracy. Stały się przestrzenią biurową, salą ćwiczeń, szkołą. Spędzając w domu więcej czasu, zaczęliśmy dodatkowo zamawiać więcej rzeczy przez internet, obrastając w nie jeszcze bardziej.

POLECAMY

W związku z powyższym, odzyskanie dodatkowej przestrzeni, także z powodu przeniesienia do domu miejsca pracy, jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek. Specjaliści zalecają wyznaczenie w domu powierzchni do pracy, która nie jest w tym samym miejscu, gdzie się odpoczywa. W ciasnocie, ciężko jest to wygospodarować. Dlatego firmy powinny pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą pracownikom odzyskać dodatkową przestrzeń, aby złagodzić ich stres związany z pracą zdalną. Wówczas znacznie łatwiej będzie im o relaks i regenerację po pracy. Pewne rozwiązania w tym zakresie oferuje od kilku lat firma Więcej Miejsca – nowoczesna przechowalnia rzeczy i mebli oraz firma przeprowadzkowa, która działa w systemie door-to-door (tzn. z odbiorem bezpośrednio z mieszkania czy biura klienta).

Zalety pracy zdalnej

Dzięki przejściu na tryb pracy zdalnej, pracownicy mają dużą elastyczność, jeśli chodzi o wybór godzin pracy. Nie tracą czasu na dojazdy i oszczędzają pieniądze, np. na paliwie. Szybciej mogą odebrać dziecko ze szkoły, czy zrobić zakupy po pracy. Mogłoby się wydawać, że za przejściem na tryb pracy zdalnej kryją się dla nich same plusy, ale…

Ciemna strona mocy, czyli negatywne skutki małej przestrzeń do życia i pracy

Wykonywanie obowiązków służbowych w mieszkaniu, kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby wygospodarować na to oddzielną przestrzeń, może negatywnie wpływać na nasz organizm. Następstwem może być większy stres a w konsekwencji spadek produktywności, bo w stresie trudniej o skupienie i wysiłek umysłowy. Wsparcie pracowników w trudnych czasach pandemii w rozwiązaniu problemu braku wystarczającej przestrzeni może z jednej strony załagodzić skutki zdalnej pracy. Z drugiej – pozytywnie wpłynąć na budowanie wizerunku firmy w oczach obecnych i przyszłych pracowników, dla których praca w trybie home office ma jeszcze większe znaczenie niż wcześniej, bo stała się bardziej dostępna i przekonali się do niej i pracodawcy i pracownicy (szczególnie ci z obszarów IT czy działu obsługi klienta).

Spadek ważności dotychczasowych benefitów

Zamknięcie wielu obszarów gospodarki, takich jak siłownie, kina czy teatry, sprawiły, że bilety na wydarzenia kulturalne czy karty oferujące wejścia na obiekty sportowe, straciły całkowicie na ważności. Z racji, że pracownicy przestali przychodzić do biura (w przypadku całkowitego przejścia firmy na tryb pracy zdalnej) bądź mocno je ograniczyli (w przypadku pracy w systemie hybrydowym),  znacznie mniej ważne lub całkowicie niepotrzebne stały się takie świadczenia, jak: darmowa kawa, woda i inne napoje, owoce i przekąski bądź dofinansowanie dojazdu do pracy. Firmy powinny zatem pomyśleć o nowej formie wsparcia pracowników w czasie pandemii i pracy zdalnej.

Przechowalnia odpowiedzią na problemy home office

Dla wielu rodzin wymagające jest odnalezienie swojego miejsca pracy w domowej przestrzeni. Często jest ona zajęta przez sportowe sprzęty chowane na zimę czy lato do domu, dziecięce zabawki, walizki, stare dokumenty czy liczne pudła i kartony z rzeczami, które mają dla nas wartość sentymentalną bądź materialną, więc nie chcemy lub nie możemy się ich pozbyć. Takie warunki nie sprzyjają stworzeniu miejsca pracy, w którym pracownicy mogą spokojnie i efektywnie wykonywać powierzone im zadania.
 


Rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji może być zaoferowanie im przez pracodawcę benefitu na magazynowanie rzeczy, by mogli wygospodarować sobie dodatkową przestrzeń do pracy. Z jednej strony może to przyczynić się do rozwiązania problemu natury fizycznej (ciasnoty w mieszkaniu, która powoduje, że nie mamy miejsca, aby się zrelaksować, pobawić z dzieckiem czy poćwiczyć po pracy), z drugiej – psychicznej (stresu z powodu niewystarczającej przestrzeni i przytłoczenia rzeczami). 

Z dbałością o zdrowie pracowników

Aby przeprowadzić proces odbioru rzeczy na przechowanie w dobie pandemii w bezpieczny sposób, niezwykle ważne są odpowiednie procedury sanitarne. W przypadku Więcej Miejsca, w trakcie zleceń, pracownicy noszą maseczki i rękawiczki ochronne oraz mają preparaty dezynfekujące. Zachowują odpowiedni dystans społeczny i ograniczają przywitanie do machnięcia ręką czy kiwnięcia głową. Dużym udogodnieniem oferowanym przez firmę jest także umożliwienie załatwienia większości spraw formalnych z wyłączeniem bezpośredniego kontaktu – dotyczy to np. przeprowadzania wizji mieszkania metodą zdalną czy oferowania klientowi możliwości zawierania umów czy płatności drogą elektroniczną. Niezwykle ważna jest też edukacja klienta przed przyjazdem do niego ekipy odbierającej rzeczy i meble na przechowanie.

Nowocześnie i z poszanowaniem środowiska

Do przechowania rzeczy drobnych (nadmiaru ubrań, książek, dokumentów itp.), Więcej Miejsca oferuje wytrzymałe pojemniki z utwardzonego plastiku zamiast tradycyjnych kartonów. Pojemniki są poddawane po wcześniejszym wykorzystaniu kwarantannie (tzn. trafiają do oddzielnej strefy w magazynie) oraz są czyszczone środkami dezynfekującymi. W odróżnieniu od kartonów, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i kontakt z warunkami atmosferycznymi i nie trzeba ich po wykorzystaniu wyrzucać do kosza, jak to ma często miejsce w przypadku opakowań papierowych.
 


Funkcją ułatwiającą zapanowanie nad przechowywanym mieniem jest specjalny katalog online, w którym klienci sprawdzą po zalogowaniu na stronie www.wiecejmiejsca.pl – kiedy oddali rzeczy na przechowanie i co magazynują. Dzięki temu mogą łatwo zamówić to, co jest im w danym momencie potrzebne (np. rower czy ubrania wiosenno-letnie).

Co z tego mogą mieć pracodawcy?

Przejście na home office sprawia, że zapotrzebowanie wielu firm na powierzchnię biurową zmniejsza się. Po powrocie do „normalności” (pytanie – kiedy i czy w ogóle, to nastąpi), tryb hybrydowy pracy (częściowo z pracy, częściowo z domu), stanie się normą. Wielu pracowników prawdopodobnie nie będzie na stałe przypisana do jednego miejsca w biurze. To pozwoli firmom wygenerować znaczne oszczędności związane z obsługą nieruchomości. Aby było to jednak możliwe i wszystkie strony, tzn. pracodawcy i pracownicy, były zadowolone, ci drudzy, na których od ubiegłego roku spadły pewne koszty biurowe, mogą oczekiwać pewnej formy gratyfikacji za dedykowanie do pracy zdalnej części swojej przestrzeni prywatnej.

Jednak, w perspektywie znacznych oszczędności na wynajmie biura, wydatek na benefit pracowniczy na usługę magazynowania może być opłacalny i przynieść wiele ekonomicznych (i nie tylko) korzyści pracodawcom. Same firmy też mogą skorzystać z usługi magazynowania, oddając na przechowanie nadmiar mebli i rzeczy biurowych do czasu, aż będą znów potrzebne i trzymać w biurze to, co jest faktycznie niezbędne. 

Więcej informacji na temat programu benefitowego na magazynowanie rzeczy, można znaleźć na stronie: https://wmbenefit.pl/dla-pracodawcy/.

Przypisy