Strategia dobrostanu

Przepis na sukces

Wyniki badania Global Wellbeing 2021 dowodzą, że wellbeing pracowników jest ważny dla 82% firm, a 87% organizacji realizuje co najmniej jedną inicjatywę wspierającą dobrostan pracowników. To samo badanie pokazuje jednak, że tylko 55% przedsiębiorstw ma opracowaną strategię wellbeing, a zaledwie 24% uwzględnia dobrostan pracowników w swojej strategii biznesowej i strategii zarządzania talentami. W Polsce takich organizacji jest nie więcej niż 5%. Brak strategii, podejmowanie przypadkowych i nieuzasadnionych potrzebami pracowników inicjatyw przekłada się negatywnie na skuteczność realizowanych działań i niską frekwencję pracowników w inicjatywach wellbeing. Jak odpowiednio planować, wdrażać, realizować i ewaluować działania wellbeing w organizacji?

Rośnie znaczenie wellbeingu

Już w 2018 r. Deloitte uznał wellbeing za najważniejszy trend i najlepszą inwestycję w obszarze HR, jednak COVID-19 sprawił, że firmy masowo zaczęły wdrażać rozwiązania wpływające pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. Z badania Forum Odpowiedzialnego Biznesu wynika, że podczas pandemii działania wspierające pracowników wdrożyło w Polsce ponad 80% organizacji. 
Gdy sytuacja powoli się normalizowała, wielu HR-owców zadawało sobie pytanie, czy moda na wellbeing się utrzyma, czy dalej będzie to temat numer jeden. 
W ostatnim roku znaczenie wellbeingu nie tylko się nie zmniejszyło, ale jeszcze wzrosło, co ma związek z długofalowymi skutkami pandemii, doświadczeniem pracy zdalnej oraz trwałą zmianą stylu życia. W swoim najnowszym raporcie Trendy HR Deloitte pisze o końcu epoki work life balance, a za wiodący trend uznaje kształtowanie środowiska pracy z myślą o wellbeingu pracowników. 

REKLAMA

Wellbeing to nie benefity, szkolenia czy eventy

Większość firm zaczynała działania w obszarze wellbeingu od webinarów, szkoleń online czy innych wydarzeń, które promowały zdrową dietę, aktywność sportową czy profilaktykę stresu, a jednocześnie stanowiły substytut oferowanych wcześniej pracownikom stacjonarnie rozwiązań. Pracownicy doceniali te inicjatywy, jednak nie przynosiły one znaczących zmian w ich dobrostanie, nie wpływały też skutecznie na ich nawyki. W wielu organizacjach słyszymy, że pracownicy nie mają czasu w nich uczestniczyć, że są za bardzo obciążeni pracą, by brać udział w szkoleniach dotyczących work-life balance czy profilaktyki wypalenia zawodowego. Z badania przeprowadzonego przez firmę Gartner w 2021 r. wynika, że tylko 1/3 pracowników korzysta z oferowanych programów wellbeing. Uwaga, z programów, a nie pojedynczych inicjatyw!
Jedny...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI