Silversi zyskują w koronawirusie

HR Now

Skutki ostatnich miesięcy, zatrzymanie gospodarki światowej, obostrzenia dotyczące kontaktów międzyludzkich oraz zmiany u pracodawców to wielki kryzys, z którym zetknął się każdy z nas. Nie ulega wątpliwości, że chyba po raz pierwszy mamy do czynienia tak dużą zmianą i nikt na takie okoliczności nie był przygotowany.

Wydarzenia, na które nikt nie miał wpływu, zachwiały psychiką nas wszystkich. Jak sobie z tym poradziliśmy jako organizacje? W biznesie obserwowaliśmy jeszcze większą uważność na pracownika, zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego, ale też zadbanie o wsparcie psychiczne.

REKLAMA

A jak sobie poradzili nasi pracownicy?

Każdy z nas inaczej reaguje na zmianę. Zgodnie z teorią amerykańskiej psychiatry Elisabeth Koebler-Ross, przechodząc przez zmianę, przechodzimy przez kilka etapów godzenia się z nią. Na każdym z nich inaczej reagujemy na to, co się dzieje i oczekujemy innego wsparcia od otoczenia. Warto wiedzieć, na jakim etapie się znajdujemy, żeby lepiej rozumieć sytuację, to co się z nami dzieje, i w ten sposób starać się odzyskiwać kontrolę nad sytuacją.

Zaczynając od fazy zaprzeczenia, buntu, przechodząc przez godzenie się ze zmianą, wchodzimy w fazę akceptacji. To, jak szybko zaakceptujemy zmianę i jak konstruktywnie będziemy planować dalsze działania zależy m.in. od odbudowy pewności siebie, wzmocnieniu poczucia własnej skuteczności oraz uważnego wsparcia otoczenia. Zwłaszcza w pierwszych fazach, kiedy nie do końca rozumiemy, co się stało, gdy tracimy poczucie bezpieczeństwa i nie znajdujemy żadnego oparcia. 

Ostatnie miesiące dla wielu osób były bardzo trudnym doświadczeniem, ponieważ zmiany dotykały nie tylko wybranych osób, ale wszystkich bez wyjątku i to niemalże we wszystkich aspektach naszego życia prywatnego (izolacja, ograniczenie swobód) i zawodowego (zmiana modelu pracy, ograniczanie kontaktów międzyludzkich, redukcja pensji czy zwolnienia). Nie wspominając już o osobach zakażonych, które poza ogromnym lękiem o siebie i swoich bliskich, mierzyły się też z chorobą.

Psychiatrzy i psychologowie biją na alarm, że niewątpliwie te trudne doświadczenia mają i będą miały długofalowo wpływ na n...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI