Magenta Talent Squad. Rozwijamy organizację, wykorzystując świeże spojrzenie i potencjał pokolenia Z

Strategia i wdrażanie

Postanowiliśmy rozszerzyć naszą ofertę i znaleźć najlepsze, często jeszcze nieaktywne zawodowo osoby oraz wykorzystać ich potencjał do rozwoju naszej organizacji przy naprawdę strategicznych dla firmy projektach. Tak powstał Program Talentowy Magenta Talents Squad (MTS).

Chcemy świeżego spojrzenia, zatrudnijmy młodych ludzi” – z takim komunikatem przyszedł do działu HR T-Mobile Polska prezes zarządu Andreas Maierhofer po gali 25 under 25. Nasz zarząd zobaczył potencjał w generacji Z, ich energię, innowacyjność i odwagę w przełamywaniu standardowych rozwiązań. Czy to znaczy, że wcześniej w T-Mobile nie zatrudnialiśmy młodych osób? Oczywiście, że zatrudnialiśmy.

Założenia Programu

Magenta Talents Squad to prestiżowy, roczny program talentowy. To nasze wyzwanie przyszłości. Talenty mogły dołączyć do jednej z ośmiu ścieżek biznesowych: B2B, B2C, Big Data, Cloud, Finanse, Household, HR lub Security. W danym obszarze miały wcielić się w rolę Product Ownerów i brać udział w jednym ze strategicznych dla firmy projektów. Wsparciem w tej roli był opiekun ścieżki – dyrektor departamentu, nawigator (buddy), koordynator programu po stronie HR – Justyna Kudaj oraz w roli mentora – jeden z członków zarządu. 
Każdy Talent miał indywidualną ścieżkę rozwoju – zależną od swoich umiejętności i zainteresowań. To, co jednak łączyło wszystkie osoby, to duże możliwości samodzielnej pracy oraz podejmowania decyzji, udział przy ważnych dla firmy obszarach oraz zdobywanie wiedzy i doświadczeń w strukturach agile. Wszystkie te elementy komunikowaliśmy już od samego początku kampanii, wiedząc, jak ważna dla młodego pokolenia jest transparencja.
 

Magenta Talents Squad był całkowicie nowym programem, innym od prowadzonych przez nas wcześniej staży czy działań rozwojowych dla pracowników
Źródło: opracowanie własne.


Kim jest Talent w MTS?

Do rekrutacji zaprosiliśmy osoby młode – studentów lub świeżych absolwentów, którzy mogli dołączyć do nas w pełnym wymiarze czasu pracy, oczywiście pracując hybrydowo i mając elastyczny grafik. Nie ograniczyliśmy się tylko do Warszawy, gdzie znajduje się nasze biuro. Mieliśmy świadomość, że ciekawa oferta może być motywacją do relokacji...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI