Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat tygodnia

11 czerwca 2021

HR przyszłości – multi możliwości dzięki ERP

0 334

Świat idzie do przodu a wraz z nim rozwój technologii. Każdy pracownik HR codziennie staje przed nowymi wyzwaniami, które generuje pandemiczna rzeczywistość. Dane z raportów bezlitośnie potwierdzają, że pracownicy przyzwyczajają się do pracy zdalnej i nie potrafią odnaleźć się w innej rzeczywistości. Praca rozproszona obejmuje wiele firm, a delegacja zadań odbywa się zdalnie.

Przedsiębiorstwa wdrażają narzędzia do kontroli pracy, ale nie radzą sobie z chaosem. Pośrodku tego jest manager HR, który ma o wiele trudniejsze wyzwania, a tymczasem jego czas zabierają rutynowe działania. Jakie jest panaceum na tę sytuację? Czy lockdown na zawsze zmieni postrzeganie zarządzania zasobami ludzkimi? Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia i ludzie, którzy już mają plan jak odciążyć działy HR ze żmudnych zadań.

POLECAMY

Rozwiązanie dla działów HR jest w chmurze

Zmiany jakie wywołała pandemia, powodują globalne skutki. Ma to swoje konsekwencje w zatrudnianiu pracowników, którzy często pochodzą z różnych miejsc na świecie. Zdalna rekrutacja, spotkania online, nieregularne godziny pracy i brak granicy pomiędzy jej końcem a początkiem odbija się na efektywności. A wcale nie musi tak być, można pracować z domu czy z odległego miejsca i zachować równowagę. Kontrola pracy i działania operacyjne są wspierane przez systemy klasy ERP do zarządzania firmą. Bez tego trudno sobie wyobrazić współczesną rzeczywistość biznesową.

Chmura rozwiązań

Dlaczego rozwiązanie znajduje się w chmurze? Bo w takiej formie system kadrowo-płacowy działa najbardziej wydajnie i szybko. Chmura już od dawna jest obecna w naszym codziennym życiu. Korzystamy z niej wysyłając wiadomości, dokonując przelewów internetowych czy zakupów. Skoro sprawdza się w życiu prywatnym i powierzamy jej najbardziej wrażliwe dane, to dlaczego nie wykorzystać potencjału jaki daje w sferze zawodowej?
 


Nieuzasadniony strach przed najnowszą technologią

Jak pokazują dane z raportów Deloitte z 2020 roku, już 90% firm identyfikujących się jako liderzy rynku korzysta z rozwiązań w chmurze. Zdecydowana większość po wdrożeniu stwierdziła, że efekty przerosły ich oczekiwania. Dodatkowym plusem jest niski koszt wejścia, co gwarantuje zachowanie kapitału na dalszy rozwój firmy. Zatem strach przed wdrożeniem nowej technologii wydaje się być zupełnie nieuzasadniony.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Jednym z najczęstszych argumentów przeciw rozwiązaniom chmurowym jest bezpieczeństwo.

Firmy boją się, że dane mogą być utracone albo wykradzione. Tymczasem oprócz bezpieczeństwa fizycznego duże znaczenie ma również bezpieczeństwo technologiczne. Globalni dostawcy chmury inwestują swoje środki finansowe w specjalistów, którzy pracują na nowoczesnych systemach. Ich zadaniem jest 24-godzinny monitoring infrastruktury odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie udostępnianych usług. Ponadto stosują zabezpieczenia oferowane przez gigantów technologicznych z branży IT security. O bezpieczeństwo nowoczesnych centrów danych dbają systemy antywirusowe, firewalle oraz algorytmy szyfrowania danych.

Bezpieczeństwo w aspekcie prawnym

Nowoczesne centra danych należące do globalnych dostawców IT to wielkie kompleksy przypominające najlepiej strzeżone obiekty wojskowe. Dostęp do nich znajduje się pod ścisłym nadzorem. Każdą osobę, która chce wejść na teren obiektu, poddaje się dokładnej weryfikacji. Wejścia do wybranych części takich budynków są objęte stałym monitoringiem, a wszelkie anomalie natychmiast raportowane. Pracownicy centrów danych mają dostęp tylko do tych pomieszczeń, które są związane z wykonywaniem przez nich obowiązków zawodowych.

Na bezpieczeństwo danych składa się również zgodność z przepisami prawa, kodeksami branżowymi, normami oraz standardami. Przykładowo, warto sprawdzić, czy dostawca usługi chmurowej posiada swoje centrum danych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu klient może liczyć na pomoc w zapewnieniu prawidłowej ochrony przetwarzanych danych, między innymi zgodnie z obowiązującym od 2018 roku rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2016 roku o ochronie danych osobowych (RODO). Dostawca chmury ma obowiązek oferować usługi zgodnie z prawem kraju, w którym zlokalizowane jest jego centrum danych. Dodatkową przewagą dostawcy mogą być certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak: ISO 27018 (Bezpieczeństwo Danych w Chmurze), ISO 27001 (Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji) czy ISO 22301 (Zarządzanie Ciągłością Działania).
 


Multi możliwości chmury dla kadr

Jeśli korzystasz już z systemu do zarządzania kadrami i płacami to znaczy, że możesz podejmować strategiczne decyzje w oparciu o ścisłe dane. Nie musisz ręcznie tworzyć raportów, bo zrobi to za Ciebie system. Pozostaje więc więcej czasu na rozwiązywanie realnych problemów przedsiębiorstwa.

Analiza aktualnych wskaźników biznesowych i raportów to codzienność pracy nie tylko menagerów, ale również pracowników poszczególnych działów. Konieczność zagregowania, przetworzenia, uporządkowania i analizy danych oraz ich wizualizacji dotyczy niezliczonej już obecnie ilości danych. Business Intelligence (BI) pomaga przekształcić je w konkretne informacje, a te na wiedzę rynkową, na podstawie której należy wyciągać wnioski, aby zwiększyć konkurencyjność swoich działań. BI to termin, który zyskuje na popularności, a dobry system ERP powinien posiadać moduł umożliwiający czytelne pokazanie surowych danych. Są one bowiem nieustandaryzowane, ich ogromna ilość przytłacza odbiorcę i nie nadają się do natychmiastowego wykorzystania. BI porządkuje informacje i pokazuje je w formie przejrzystych raportów.

Jako manager działu HR na pewno wiesz, że zarządzanie procesami za pomocą systemu informatycznego jest o wiele bardziej efektywne. Możesz rozliczać pracowników, planować rozwój ich kompetencji, obowiązków i oceniać oraz monitorować pracę. Dzięki integracji z portalami pracowniczymi praca jest przyjemna i płynna. Szczególnie jeśli system działa w modelu chmurowym.

Dzięki dostępowi do narzędzi BI z łatwością stworzysz szczegółowe analizy dotyczące np. statystyk urlopowych bądź chorobowych. Będziesz również w stanie przeanalizować wydajność konkretnych działów, sprawdzając, które z nich wymagają zatrudnienia kolejnych specjalistów. BI otwiera nowe nieograniczone możliwości także w dziale HR.

Mobilność zaczyna się tam, gdzie jest Ci wygodnie

Takie hasło powinno przyświecać wszystkim producentom systemów informatycznych, którzy chcą wyznaczać trendy technologiczne. Produkt powinien dopasować się do biznesu, a nie odwrotnie. Chcąc odpowiedzieć na potrzeby współczesnych managerów HR czy całych zespołów do zarządzania kadrami, należy pamiętać o ich wygodzie. Zarówno pod względem obsługi systemu informatycznego, jak i jego dostępności. W praktyce oznacza to możliwość pracy na dowolnym urządzeniu, z dowolnego miejsca na świecie.

Biorąc pod uwagę warunki jakie dyktuje nam Nowa Rzeczywistość, praca z systemem to must have każdego managera. Przy wyborze należy kierować się elastycznością i mobilnością, ale również patrzeć w przyszłość. Nowoczesne podejście do zarządzania HR może zaprocentować w przyszłości i przygotować firmę na każdą sytuację.
 

Przypisy