Dołącz do czytelników
Brak wyników

WIEDZA I INNOWACJE

24 marca 2020

Elastyczność w pracy

0 468

Praca podlega stałej ewolucji. Wiek XX przyniósł nam zmierzch wąskich specjalizacji, w ramach których przez całe życie można było wykonywać jeden konkretny rodzaj zadania. Dzięki rozwojowi technologicznemu staliśmy się bardziej uniwersalni i elastyczni. W XXI wieku pojawił się kolejny trend, który determinuje to, jak wykonujemy nasze zawodowe obowiązki. Obecnie pracownicy nie tylko zerwali z wąskim spektrum obowiązków, ale również tradycyjnie rozumiane miejsce pracy przechodzi do lamusa. Coraz częściej poruszamy się w pracy po całym biurze, pracujemy poza nim albo zabieramy komputer do domu, by tam w spokoju dokończyć zaległe zadania. Rosnąca elastyczność pracowników to trend, który może przełożyć się na wzrost wydajności w pracy, jeśli tylko dostarczymy pracownikom odpowiednich narzędzi.

Elastyczna przestrzeń

Pojęcie „stanowiska pracy” w coraz mniejszym stopniu pasuje do tego, jak wyglądają współczesne biura. Obecnie pracownicy podczas całego dnia mogą wielokrotnie zmieniać miejsca, w których wykonują swoje obowiązki. Współczesne biura często są projektowane w taki sposób, aby osoby które w nich pracują, mogły swobodnie dobierać otoczenie do wykonywanych właśnie obowiązków. Jeśli potrzebują skupić się na dłuższej rozmowie telefonicznej, mogą wybrać jedną z małych salek spotkań. Kiedy muszą odbyć spotkanie ze współpracownikami, najlepiej nada się do tego sala konferencyjna. Z kolei, gdy potrzebują chwili odprężenia i skupienia mogą przenieść się do „strefy ciszy”. Dzięki temu rośnie ich wydajność oraz satysfakcja z wykonywanych obowiązków. Pracodawca powinien jednak zadbać, żeby w każdej sytuacji podwładni dysponowali maksymalnym wsparciem technologicznym do wykonywania zadań. Przykładowo, jeśli pracownik korzysta ze sprzętu drukującego, powinien mieć możliwość druku z różnych urządzeń w firmie, jednocześnie zapewniając zgodność ze wszystkimi procedurami cyberbezpieczeństwa. Taką możliwość dają urządzenia drukujące Brother z funkcją uwierzytelniania kart - PrintSmart Secure Print +, które pozwalają na identyfikację drukującego za pomocą karty magnetycznej. Dodatkowo modele Brother oferują możliwość druku z urządzeń mobilnych, tak więc gdy podczas rozmowy telefonicznej dostaniemy pilnego maila z dokumentami, możemy je natychmiast wydrukować.

POLECAMY

Praca nie tylko w biurze

Dzięki rozwojowi technologii możemy, równie wydajnie pracować zarówno siedząc w domu, w kawiarni czy nawet prowadząc samochód. Obecnie, jeśli tylko mamy dostęp do szerokopasmowego Internetu możemy wykonywać większość obowiązków, tak jak w biurze. Elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy często budzi obawę menadżerów o wydajność pracowników. Jednak jak pokazują badania w rzeczywistości praca zdalna, wbrew potocznemu przekonaniu, przynosi lepsze rezultaty niż potocznie się uważa. Rozwój technologii pozwala także poszerzać spektrum zadań, które możemy wykonywać po...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy