Digital Nomad

Prawo pracy w praktyce

Workation pod lupą prawnika, czyli jak zorganizować pracę połączoną z wypoczynkiem. Oto praktyczny przewodnik dla pracodawców.

Idea work-life balance, czyli zachowania równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym, z każdym rokiem wyraźnie zyskuje na popularności. Wśród benefitów pozapłacowych, które przyciągają pracowników, coraz większe znaczenie ma możliwość wykonywania pracy w elastycznej formule. Pandemia wzmocniła świadomość, że stacjonarna praca w stałych godzinach nie wszędzie jest potrzebna. Rozwój nowych technologii oraz cyfryzacja gospodarki sprawiły, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert, szczególnie w branży IT, które proponują pracę całkowicie zdalną. Zjawiskiem związanym z tymi trendami jest workation. 

REKLAMA

Czym jest workation?

Workation to nowy model wykonywania obowiązków spoza biura czy stałego miejsca pracy. Polega na połączeniu pracy (ang. work) z wakacjami (ang. vacation). To sposób na podróżowanie po świecie bez wykorzystywania urlopu, spopularyzowany przez pandemię, który na stałe wpisał się w nowy model pracy. 
Zjawisko workation było obecne na Zachodzie jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, jednak w Polsce zyskało na popularności właśnie w tym czasie. Dziś budzi zainteresowanie nie tylko pracowników, lecz także pracodawców, którzy chcąc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kandydatów, wprowadzają i formalizują możliwość świadczenia pracy w tej elastycznej formie.
Workation zakłada, że pracownik mający możliwość pracy zdalnej, będzie wykonywać ją z innego niż standardowe, często odległego i egzotycznego miejsca. W ten sposób może bezpośrednio po pracy korzystać z uroków letnich kurortów i rajskich wysp. 
Pracodawcy dostrzegający potencjał tego rozwiązania nierzadko sami organizują wyjazdy integracyjne o cechach workation. Dzięki nim pracownicy zdalni, którzy na co dzień nawet się nie widują, mają okazję zapoznać się i nawiązać silne r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI