Żaden nowy algorytm ani czarodziejstwo sztucznej inteligencji nie zastąpi rekrutera

Otwarty dostęp

Rewolucja w rekrutacji ogłaszana jest co najmniej dwa razy w roku. W mediach i na portalach społecznościowych powstaje trochę zamieszania, pojawia się kilka buzzwordów, a następnie rewolucja staje się codziennością wąskiej grupy rekruterów. Część z tych „rewolucji” głosi, że technologia zastąpi rekruterów, a agencje rekrutacyjne znikną.

Otóż, bacznie przyglądając się reakcjom na zmiany technologiczne oraz nowym zjawiskom - rynek pracownika, niskie bezrobocie, otwarcie na zatrudnianie obcokrajowców, social media w rekrutacji, można stwierdzić jedno – rekruterzy muszą zwinnie przystosowywać się do zmian. Jednak nie sądzę, że kiedykolwiek zawód rekrutera zniknie. Żaden nowy algorytm ani czarodziejstwo sztucznej inteligencji ani smart idea nie zastąpi człowieka w procesie rekrutacji. Dlaczego?

  1. Proces rekrutacji jest czasochłonny i trudny, wymaga skupienia, wiedzy, doświadczenie i dużej sieci znajomości, więc zlecenie go specjaliście z zewnątrz ma sens.
  2. Dla każdego kandydata decyzja dotycząca zmiany pracy jest bardzo trudna i ważne jest, aby konsultować ją z kimś neutralnym, a jednocześnie aby był to ekspert.
  3. Decyzja o zmianie miejsca pracy jest ważna nie tylko ze względu na kwestie finansowe czy rozwój kariery. Chcemy aby nowy zespół, którego będziemy częścią spełniał nasze oczekiwania - bot sztucznej inteligencji nie przekona nas do tego.
  4. Algorytm może identyfikować aktywny lub pasywny talent w obszarze twardych umiejętności wpisanych w CV, ale wszystkie miękkie umiejętności...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI