Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Artykuły z Czasopisma

24 stycznia 2020

Wolontariat to pasja, przygoda, przyjaźń. Kochamy to, co robimy!

173

Ten artykuł mógłby dotyczyć fenomenu time managementu i być oparty na historii wielu osób, które w pewnym momencie swojego życia, mając pracę, rodzinę, znajomych, decydują się na coś jeszcze. Najważniejszy jest dla nich uśmiech dziecka i to takiego, którego największym marzeniem jest być zdrowym. To wartość wolontariatu, to magia spełniania marzeń chorych dzieci.

Jak udaje się nam spełniać marzenia? 

Fundacja Mam Marzenie od 2003 roku spełnia marzenia dzieci w wieku 3-18 lat. To wyjątkowe dzieci, bo w ich dzieciństwo wpisana jest walka z chorobą zagrażającą życiu. Wierzymy i mamy na to wiele dowodów, że proces spełnienia marzenia jest cudowną terapią wspomagającą tę walkę.

Dzisiaj mamy ogromne wsparcie w darczyńcach, sponsorach oraz tanich biletach lotniczych. Przez blisko 17 lat istnienia Fundacja stała się rozpoznawalną marką, ale ciągle musimy o nią dbać. Organizujemy wiele projektów, dzięki którym nie tylko pozyskujemy fundusze, ale też wolontariuszy. Działamy na bardzo delikatnym i trudnym polu, pojawiamy się w życiu dzieci i rodzin, kiedy dzielnie walczą z chorobą. Ta nasza codzienność nauczyła nas pokory, bo widzimy jak kruche może być życie szczególnie, gdy choroba dotyka tych najmłodszych. Nie jesteśmy lekarzami, choć oczywiście w naszych szeregach są też lekarze i studenci medycyny. Chcemy, aby mimo choroby dziecko mogło wypowiedzieć najskrytsze marzenie, a my dokładamy wszelkich starań, aby je spełnić.

Marzenia są przeróżne! My dzielimy je na 4 kategorie. Pierwsza to „dostać”, np. upragniony laptop, telefon czy inną materialną rzecz. Druga, aby „spotkać”, np.  swojego idola, piłkarza, piosenkarza, aktora. Trzecia, aby na jeden dzień „zostać”  księżniczką, żołnierzem, strażakiem czy wcielić się w inną postać. I czwarta, aby na własne oczy „zobaczyć” jakieś magiczne miejsce na świecie, np. Disneyland, Rzym, Londyn, Bałtyk czy Tatry. Każde marzenie jest wyjątkowe!

Działamy w 16 oddziałach, w największych miastach Polski: Białymstoku, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Nasza siedziba mieści się w Krakowie przy ulicy św. Krzyża 7.

Kto nam pomaga?

Marzenia spełniamy dzięki wsparciu darczyńców i sponsorów. Doceniamy inicjatywy, z którymi zwracają się do nas firmy, często angażując w nie swoich pracowników i klientów. Wśród naszych wieloletnich partnerów wyliczyć można m.in.: firmę Recman, Eurobank (obecnie bank Millennium), Biuro Podróży Itaka, Lidl Polska, Coccodrillo, Sizeer i wielu, wielu innych.

Firma odzieżowa Recman szyje męskie garnitury i od 2014 r. współpracuje z Fundacją Mam Marzenie, realizując projekt Muszka Marzeń. Zasady akcji są proste: każde 5 zł ze sprzedaży muszki Mosca firma przeznacza na realizację dziecięcego marzenia. Dzięki zaangażowaniu klientów i pracowników firmy, Recman przekazał na konto Fundacji ponad 200 000 zł, co przełożyło się na realizację aż kilkudziesięciu marzeń.

W ramach akcji „Z Coccodrillo po marzenia” całkowity dochód ze sprzedaży toreb reklamowych przekazywany jest na rzecz Fundacji Mam Marzenie. Dzięki temu od początku współpracy otrzymaliśmy wsparcie w kwocie przekraczającej 130 000 zł!

Eurobank (obecnie Millennium) oprócz przekazania Fundacji środków finansowych zachęca swoich pracowników, aby aktywnie brali udział w spełnianiu marzeń - decydowali o zakupie wymarzonego sprzętu, zorganizowali oprawę spełnienia marzenia i finalnie wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Żadne spełnienie marzenia nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i zaangażowanie naszych przyjaciół, partnerów, sponsorów. Nie byłoby to też możliwe, bez tego ważnego 1% podatku w rozliczeniu rocznym PIT. Ten pozornie mały procent ma siłę spełniania wielkich marzeń i znaczy dla nas tak wiele!

Bohaterami tegorocznej kampanii jest trójka naszych marzycieli. Olek żyje tylko z połową serduszka i pragnie dostać konsolę do gier. Ala wierzy, że mimo ograniczeń związanych ze swoją chorobą (cierpi na zanik mięśni) i tego, że musi poruszać się na wózku, spotka księżniczkę Elzę w Disneylandzie pod Paryżem. Jaś marzy o kamerce internetowej, żeby nagrywać filmiki, jak żyć z nowotworem i motywować ludzi do robienia wielu fajnych rzeczy. Wspaniałe dzieciaki, prawda? To, o co prosimy w imieniu naszych marzycieli, to wpisanie naszego numeru KRS 0000 17 71 37 w swoim rocznym rozliczeniu. Za każdy gest z całego serca dziękujemy!

Siła wolontariatu

Wielką wartością Fundacji jest fakt, że opiera się tylko na pracy charytatywnej - nikt za to co robi nie pobiera wynagrodzenia. Największą, najcenniejszą formą zapłaty za to co robimy jest uśmiech dziecka i jego rodziny.

Jako wolontariusz możesz zdobyć doświadczenie, które będzie przydatne także w pracy albo możesz wykazać się już zdobytą wiedzą i swoim doświadczeniem. Wiemy, jak ważne są umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, pozyskiwania sponsorów, rozwiązywania problemów, zarządzania zadaniami i sobą w czasie.

Jesteśmy jak zgrana orkiestra. Każdy ma swoje zadanie do wykonania, ale działamy zespołowo. Wspólnie z innymi wolontariuszami zajmujemy się, m.in. pozyskiwaniem sponsorów, organizowaniem zbiórek pieniężnych, logistyką związaną ze spełnieniem marzenia, pomocą w organizacji akcji, koncertów i wielu, wielu zadaniach. Wartością dodaną są nowe znajomości i przyjaźnie, a także cenne doświadczenia!

Wolontariat uczy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Zaczynasz być bardziej wrażliwym na potrzeby innych. Dostrzegasz codzienne problemy Twoich najbliższych, pomagasz im w ich rozwiązaniu.

Spotykając się i rozmawiając z chorymi dziećmi docenisz swoje dotychczasowe życie. Zaobserwujesz, ile w tych małych istotach jest siły i woli walki o życie. Uświadomisz sobie, że niepotrzebnie przejmujesz się pewnymi sprawami. Od podopiecznych Fundacji nauczysz się doceniać to, co w życiu jest najważniejsze. Zachęcamy, aby spróbować swoich sił - trzeba przyjść na spotkanie wolontariuszy w jednym z 16 miast i przekonać się osobiście, czy spełnianie marzeń chorych dzieci to jest to!

Głowy pełne pomysłów!

Kilka lat temu zrodził się pomysł akcji, która z roku na rok rozkręca się w niewiarygodnym tempie - ta akcja to Kolacja Marzeń. Zachęcamy znanych ludzi, sportowców, artystów, dziennikarzy, aby zechcieli zjeść kolację z osobami, które zaoferują za to najwyższą cenę. Licytacje odbywają się na portalu charytatywni.allegro.pl. Na nasz apel odpowiedzieli m.in. Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski, Teresa Lipowska, Doda, Adam Bielecki, Krzysztof Ibisz i wielu, wielu innych znanych ludzi.

Kolejnym projektem, do którego chętnie zgłaszają się nowożeńcy, jest akcja Zamień kwiaty na marzenia. Ślub, absolutorium, uroczystość rodzinna, spotkanie jubileuszowe, imieniny, urodziny – jest wiele okazji, aby wesprzeć Fundację. Kwiaty szybko więdną, a wspomnienia dziecka, którego marzenie się spełni, zostaną na zawsze. Można zaproponować swoim gościom, aby pieniądze, które chcieli przeznaczyć na zakup bukietu, wrzucili do puszki lub przelali na konto Fundacji Mam Marzenie. W ten sposób spełni się marzenie chorego dziecka.

Inicjatywy i pomysłów nam nie brakuje - czasami za to brakuje ludzi, którzy są w stanie pomóc je zrealizować. To co, dołączysz?

Fundacja Mam Marzenie
ul. Św. Krzyża 7, 31-028 Kraków
fundacja@mammarzenie.org
KRS 0000 17 71 37


NASZE HISTORIE – TY TEŻ MOŻESZ DOŁĄCZYĆ

Wiesia, account manager w agencji reklamowej, Poznań


15 lat temu mój teoretycznie kolorowy świat poszarzał i na dodatek odczuwałam ogromną pustkę. Na szczęście jakiś wewnętrzny głos podpowiadał, aby zacząć coś nowego. Koleżanka powiedziała mi o Fundacji Mam Marzenie, która prosiła o pomoc w realizacji pewnego projektu.

Zaciekawiło mnie to, weszłam na stronę tej fundacji, wysłałam maila do osoby podanej w kontakcie i szybko dostałam zwrotną odpowiedź z zaproszeniem na spotkanie, a że odbywało się ono w największej wówczas agencji reklamowej w Poznaniu - gnałam na nie pchana zdwojoną ciekawością. Na tym spotkaniu, nie znając nikogo, poznałam najfantastyczniejszych wariatów z różnych światów, ludzi z ogromną energią i wiarą, że wspólnie znajdą sposób, siłę, aby spełniać najskrytsze marzenia chorych dzieci. Do końca nie wierzyłam, że ja sama mam jakąś moc sprawczą, ale w takim towarzystwie wiedziałam, że naprawdę możemy wnosić w życie poważnie chorych dzieci radość i nadzieję.

Pierwsze poznane marzenie powaliło mnie skalą - mecz FC Barcelona i spotkanie z ówczesną gwiazdą klubu - Ronaldinho! Wow, jak to zrobimy? Przecież to kosztuje majątek, jak dotrzeć do klubu, jak zdobyć bilety? Matko, co za wyzwanie!!! Był to gigantyczny projekt, który ku naszemu zdziwieniu udało się zrealizować po kilku miesiącach od poznania marzenia. To była moja wielka przygoda - nigdy wcześniej nie byłam w Barcelonie, nigdy nawet nie leciałam samolotem, o meczu już nie wspominając!

Minęło 15 lat od kiedy jestem w Fundacji. Nie prowadzę osobistych statystyk w ilu zrealizowanych marzeniach uczestniczyłam, ale mam ogromną satysfakcję, że w tych ponad 8500 spełnionych przez Fundację marzeniach mam swoją małą cząstkę. Dzisiaj działam w zarządzie Fundacji i często mam wpływ na ogólnopolskie akcje.

 

Joanna, praca w rodzinnej firmie prowadzącej hotel i ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, Gorzów

W styczniu 2016 roku rzuciło mi się w oczy ogłoszenie w lokalnej gazecie o tym, że Fundacja Mam Marzenie poszukuje wolontariuszy, by odbudować zawieszony oddział gorzowski. Zawieszony z powodu braku ludzi do pracy. W pierwszej chwili pomyślałam, że taki anons to marne to świadectwo dla całego naszego społeczeństwa, które chyba jeszcze nie potrafi docenić siły wolontariatu i pracy, którą wykonują organizacje pozarządowe. A zaraz potem uderzyłam się we własną pierś. Bo niby co takiego robiłam do tej pory ja na rzecz innych, oprócz zasilania zbiórek pojawiających się w portalach społecznościowych. I pomyślałam, że pójdę i zobaczę w czym mogę pomóc. Był to okres w moim życiu, kiedy moje własne dzieci powolutku wybijały się na samodzielność (miały 7 i 11 lat), nie potrzebowały już mojej ciągłej asysty, zatem mogłam część swojego wolnego czasu "zainwestować" w coś nowego.

Ta inwestycja trwa już 4 lata i okazała się niezwykle cennym doświadczeniem.

Po przeszkoleniu w połowie 2016 roku stanęłam na czele niewielkiego oddziału Gorzów i zaczęłam koordynować pracę wolontariuszy i czuwać nad realizacją marzeń. Od maja 2019 roku zmieniłam odrobinę swoje działania i pomagam w zapewnieniu działania fundacji od strony administracyjnej. Gdybym miała napisać co dostałam w zamian za to działanie, to chyba wymieniłabym najpierw satysfakcję z poczucia sprawczości, nawiązanie relacji z niesamowitymi ludźmi (zarówno innymi wolontariuszami, jak i podopiecznymi), możliwość podejmowania ciągle nowych wyzwań i uczenia się nowych rzeczy oraz oczywiście to uczucie osobistej radości, kiedy z moją pomocą spełnia się czyjeś marzenie. 

Przypisy