Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

19 czerwca 2018

Polacy chcą więcej pracować zdalnie

0 827

7 czerwca opublikowany został raport z badania „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. Edycja polska 2018”. Badanie zrealizowała firma Kantar TNS przy współpracy z Remote-How. Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że Polacy są bardziej zadowoleni z pracy jeżeli mogą liczyć na możliwość pracy zdalnej.

Celem raportu „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników” jest pokazanie zmian zachodzących na polskim rynku w kontekście pracy, w tym w szczególności pracy zdalnej. Raport przedstawia perspektywę pracownika i pracodawcy, przechodząc przez takie zagadnienia jak obecna sytuacja na rynku pracy, motywacja i czynniki wpływające na zadowolenie z pracy oraz stosunek do pracy zdalnej.

POLECAMY

Polacy pracują zdalnie … a przynajmniej Ci, którzy mogą

Wiele organizacji wciąż podchodzi dosyć sceptycznie do pracy zdalnej. Tylko co trzeci Polak może skorzystać z takiego modelu współpracy. Ci, którzy nie mogą obecnie pracować zdalnie, w większości chcieliby to robić. Aż 52% z tych osób twierdzi, że chętnie pracowałaby zdalnie przez zdecydowaną większość czasu, a 33% z nich deklaruje chęć pracy zdalnej do 10 dni w miesiącu. 

„Pracodawcy wciąż niechętnie spoglądają w kierunku pracy zdalnej, a przecież model pracy zdalnej to cały wachlarz możliwości (od sporadycznej pracy z domu i elastycznych godzin, po całkowitą pracę zdalną, bez obowiązku regularnego odwiedzania biura), z którego każda organizacja może wybrać coś co będzie współgrało z jej modelem biznesowym. Niewiele firm świadomie zarządza dzisiaj pracownikami zdalnymi i mam wrażenie, że jest to temat utożsamiany przede wszystkim z firmami IT. Wierzę, że ten trend będzie się zmieniał bo praca zdalna może przynosić wiele korzyści biznesowych od oszczędności przez wzrost efektywności ale i satysfakcji pracowników”  – komentuje Iwo Szapar, założyciel Remote-How.

Polacy, którzy mogą pracować zdalnie, niezależnie od wieku – korzystają z tego. Średnio pracują oni w taki sposób przez 8,5 dnia w ciągu miesiąca. Osoby do 34 roku życia częściej deklarują, że ich firmy umożliwiają pracę zdalną. Może to być związane z tym, że po prostu częściej starają się u pracodawcy o taką możliwość. Niecałe 50% respondentów z tej grupy odpowiedziało, że pracuje zdalnie do 5 dni w miesiącu. Spory odsetek ogółu polskich pracowników pracujących zdalnie (34%) twierdzi, że pracuje tak prawie cały czas.   

Uwaga: praca zdalna uszczęśliwia!

Wśród osób, które mają za sobą doświadczenie pracy zdalnej, 95% ocenia ją pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Osoby, które mają możliwość pracy zdalnej deklarują częściej, że są zadowolone ze swojej pracy (90%) niż osoby, które takiej możliwości nie mają (78%). Zadowolenie Polaków z pracy rośnie, jeżeli mogą pracować zdalnie. Wśród „praktyków” pracy zdalnej zadowolenie z pracy zadeklarowało aż 94% badanych. 

„Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że trend świadomego konsumenta, który stawia wymagania wobec marek przeniósł się również do relacji pracownik – pracodawca. Osoby zatrudnione chcą mieć podmiotową rolę w strukturze firmy przez wpływ na to gdzie, jak i ile pracują. Oczekują zrozumienia, a w zamian mogą zaproponować większą efektywność i zaangażowanie. Wszystko to przekłada się na wzrost satysfakcji i lojalności wobec pracodawcy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy