„Hi! 5 leave”, czyli jak stworzyć dla pracowników wyjątkowy benefit

Case study firmy Monterail

Temat Numeru Otwarty dostęp

Monterail to wrocławska firma tworząca aplikacje webowe i mobilne, licząca nieco ponad 110 pracownic i pracowników. Od prawie 10 lat mocno się rozwija, zespół się powiększa, a firma realizuje cele finansowe. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie zrównoważone tempo rozwoju biznesu w oparciu o wartości – realne, widoczne na co dzień w kulturze organizacyjnej. Od czerwca 2019 r. częścią tej niezwykłej kultury Monterail jest sabbatical. 

Hi!5 leave – jak działa sabbatical?

Choć sabbaticale są dość często oferowane przez wiele korporacji w USA, jest to podyktowane brakiem płatnego urlopu gwarantowanego prawem. To rozwiązanie, w ramach którego pracownicy mogą skorzystać z dłuższego, nawet kilkumiesięcznego urlopu, a po jego zakończeniu wracają do pracy na przynajmniej takich samych warunkach jak wcześniej. Pracownikowi ma on służyć przede wszystkim do odpoczynku, ale również do doskonalenia umiejętności czy ukończenia szkoły. W zależności od pracodawcy urlop sabatowy może być płatny lub bezpłatny.
Na rynku polskim sabbatical to wciąż rozwiązanie nowatorskie, a biorąc pod uwagę skalę działalności Monterail – zdecydowanie nieoczywiste. Monterail postawiło na sabbatical, który jest w pełni płatnym, miesięcznym urlopem dostępnym obok 20 lub 26 ustawowych dni wolnych w roku. Z takiego urlopu można skorzystać raz na 5 lat. Dlaczego akurat taki okres? To wystarczająco długo, aby:

  • zaobserwować zmiany w swoim rozwoju i życiu firmy,
  • spojrzeć na drogę zawodową przebytą indywidualnie i wspólnie z organizacją,
  • podsumować i celebrować osiągnięcia. 

Oczywiście każdy może zrobić z tym dodatkowym czasem, co tylko chce: pojechać na wakacje, zaszyć się w domu z książkami albo zająć się remontem. Nikt nikogo nie rozlicza, nie ma żadnej umowy lojalnościowej. Sabbatical można połączyć z ustawowym urlopem i dzięki temu zyskać np. sześć tygodni wolnego jednym ciągiem. Każdy pracownik i pracownica powinni zadbać o to, by taką dłuższą nieobecność komunikować odpowiednio wcześniej, co pozwoli organizacji na utrzymanie płynności pracy w projektach, a samemu zainteresowanemu na spokojną przerwę od obowiązków, bez obawy o piętrzące się zaległości.

Dlaczego sabbatical? 

Myśli o sabbaticalu, jako narzędziu budującym kulturę, zaczęły kiełkować w 2013 r., kiedy Bartosz Rega, jeden z założycieli Monterail, obejrzał wystąpienie Stefana Sagmeistera o sile wolnego czasu (The power of time off). Zainspirowany tą historią podzielił się pomysłem ze swoim wspólnikiem, Szymonem Bonieckim. Stefan Sagmeister prowadzi z sukcesem studio projektowe w Nowym Jorku. Działa w sposób bardzo nietypowy, aczkolwiek bardzo interesujący – pracuje przez siedem l...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI