Akademia Wewnętrznego Trenera

Jak dbać o transfer wiedzy, korzystając z potencjału pracowników? Na przykładzie dobrych praktyk Arjo

Otwarty dostęp

W każdej firmie funkcjonują takie wyrażenia i skróty, których znaczenie potrafią wyjaśnić wyłącznie jej pracownicy. Dlatego, chcąc bliżej poznać język Arjo, warto m.in. wiedzieć, że na obszarze PPT powstają łóżka medyczne, IPC to dział odpowiedzialny za produkcję mankietów wykorzystywanych do profilaktyki zakrzepicy, a liftami nazywamy urządzenia do podnoszenia pacjentów. Wewnętrzna nomenklatura nie służy oczywiście wyłącznie opisywaniu rzeczywistości produkcyjnej. Choć mogłabym mnożyć podobne przykłady z obszaru administracji, dzisiaj skupię się na jednym z nich. W tym roku w Arjo szczególnie ważnym skrótowcem stała się AWT, czyli Akademia Wewnętrznego Trenera. 

Idea zdobywania wiedzy i dzielenia się nią była nam bliska od zawsze. Stanowi ona m.in. podstawę relacji stażystów i młodszych specjalistów z ich bardziej doświadczonymi kolegami, pomaga spojrzeć na to samo zagadnienie z wielu perspektyw, a interdyscyplinarnym zespołom pozwala osiągnąć wspólne sukcesy. Arjo składa się z siedmiu głównych działów: inżynierii i produkcji, zakupów, jakości, personalnego, finansowego, rozwoju produktu oraz zarządzania łańcuchem dostaw. Choć poznanie tego podziału i obowiązków w poszczególnych strukturach jest kluczowe dla zrozumienia działania firmy, to gdy mówimy o dążeniu do wspólnego celu i osiąganiu satysfakcjonujących rezultatów – liczy się przede wszystkim, jak szybko transferujemy wiedzę z jednego obszaru do drugiego.

Arjo jest firmą o skandynawskiej kulturze, co przekłada się na partnerski model współpracy. 

To znacznie ułatwia wcielanie w życie idei dzielenia się wiedzą. Mamy świadomość, że w firmie zatrudniającej ponad 200 osób w administracji (a około 450 na produkcji) zgromadziliśmy ogrom wiedzy specjalistycznej oraz produkcyjnego know-how. Zależało nam jednak na stworzeniu projektu, który byłby czymś więcej niż przestrzenią do wzbogacenia się w ekspercką wiedzę z obszaru, w którym pracujemy na co dzień. Zdecydowanie tym, czego potrzebowaliśmy równie mocno, były szkolenia z umiejętności miękkich. 

Odpowiedzią na te oczekiwania jest Akademia Wewnętrznego Trenera, której trzema głównymi celami są:

  • dzielenie się specjalistyczną wiedzą,
  • budowanie większej świadomości produktowej,
  • rozwój umiejętności miękkich.

Od początku wiedzieliśmy, że pierwsza edycja projektu będzie miała formę próbnego egzemplarza. Myśląc po...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI